Zırto Ne Demek? (Correct answer)

Zırto ne demek TDK? Ekşi pekmezden yapılmış şurup. Kayısı kurusu. İnceliksiz, iyi eğitim görmemiş, kaba kimse.

Tırrek Kürtçe ne demek?

son günlerde kullanılan ve baya yaygınlaşmış bir kelime olan tırrek, sözcük olarak salak, odun kafalı gibi anlamlar içerir. doğuda kürtler çok kullanır, özelikle diyarbakır da ezelden beri kullanılan bir kelimedir. bir kahvehanenin önünden geçerken bile bu kelimeyi duyabilirsiniz. korkmak anlamında kullanılır.

Zirto ne deme?

domino da denilen oyunun, elindeki taşları en erken bitirmeye yönelik olan cinsinin akdeniz, doğu ve güney doğu anadolu’daki adı. diğer tipine sayılı domino ya da (bkz: aznif) denir, bu yörelerde. zırtoluk yapan kişi.

Hırbo kime denir?

Hırbo kelimesi Türkçe’de “kaba, terbiyesiz” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) xirbo “kaba, terbiyesiz” sözcüğünden alıntıdır. Hırbo kelimesi tarihte bilinen ilk kez “irikıyım (argo)” A. Fikri, Lugat-ı Garibe (1889) eserinde yer almıştır.

Zibidi Türkçe anlamı nedir?

Zibidi sözcüğünün TDK anlamı, zamansız davranışlar yana kimsedir. Yersiz ve zamansız yapılan tüm davranışlar sergileyen kimselere zibidi sözcüğü kullanılır.

Tirrek küfür mü?

Tırrek kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüklerinde belirli bir anlamı bulunmuyor. Halk arasında yayılan bir kelimenin korkak anlamına geldiği söylentisi bulunuyor.

KUZI Keri ne?

kürtçe “eşeğin amı” manasına gelir. ayrıca gündelik hayatta, hoş olmayan durumları anlatmak için kullanılır. misal: “dün gece çok içtim, baya kuzi keri oldum” gibi.

You might be interested:  At Hırsızı Ne Demek?(Çözünme)

Zırtapoz ne demek vikipedi?

Dilimize Yunancadan geçmiş olan zırtapoz kelimesi, genellikle söylediği şeyler ile yaptıkları birbirini tutmayan, sözüne güvenilmeyen kişiler için kullanılır. Argo bir sözcük olan zırtapoz, bazı kaynaklarda ”zırtapos” şeklinde geçer. Bu şekilde tanımlanan kişilerin davranışları dengeli değildir.

Zottirik ne demek TDK?

esasli olmayan, ozensiz, temelsiz anlamina gelen sifat. -ikle biten boyle cok kelime var: dandirik, sevindirik, sikindirik, saftirik,

Zimbo ne demek?

salam, sosis gibi bilumum et ürünleri üreten bir alman gida firmasi. özellikle kahvaltilik et ürünlerinde uzmanlasmislardir.

Hırbo ne demek Ekşi?

ortaoyununda taşralı, bekçi, gözlemeci yapana verilen isim.

Kro ne anlama gelir?

Kıro kelimesi Türkçe’de “erkek çocuk, delikanlı” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) kuro “erkek çocuk, delikanlı” sözcüğünden alıntıdır.

Hırrım ne demek?

zazaca yarrağım demek.. neden hep askerde öğrenilir bu kelime araştırmaya şayan bir konu.. askere gidildiğinde günde minimum 100 kere duyulan / söylenen sözdür.

Zibidi kimlere denir?

Zibidi sözcüğü bazı kişiler için kullanılan bir sözcüktür. Zibidi sözcüğünün TDK anlamı, zamansız davranışlar yana kimsedir. Yersiz ve zamansız yapılan tüm davranışlar sergileyen kimselere zibidi sözcüğü kullanılır. Zibidi Kime Denir?

Zibidi ne demek ekşi sözlük?

davranışları ve takındığı tavırlar yüzünden sağduyulu kişiler nezdinde kendisini küçük düşürdüğünü ve gülünç kıldığını temyîz edemeyecek kadar idrâk ve görgü yoksunu ya da nefsine mağlûb olan kimseye zibidi denir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *