Zırtapoz Ne Demek?

Zırtapoz ne demek argo?

Dilimize Yunancadan geçmiş olan zırtapoz kelimesi, genellikle söylediği şeyler ile yaptıkları birbirini tutmayan, sözüne güvenilmeyen kişiler için kullanılır. Argo bir sözcük olan zırtapoz, bazı kaynaklarda ”zırtapos” şeklinde geçer.

Zırtapoz ne demek Kürtçe?

Deli dolu, delişmen, patavatsız, utanmaz, saygısız, nezaketsiz, zıpır, görgüsüz, palavracı. Kürtçe zırteboz (=kaba saba, palavracı, kaba herif) sözünden Türkçeye geçerek zırtapoz şeklinde telaffuz edilmiş. Kürtçe zırt (=kaba saba kimse) sözcüğüne dayanmaktadır.

Hırpo ne demek?

Sersem, salak ve kaba saba.

Zıpır gibi ne demek?

Zıpır hareket ve tavırlarında şımarık ve delice hareket gösteren kişilere denmektedir. TDK, web sitesindeki açıklamaya göre ise hareketlerinde ölçü olmayan, zırtapoz, delişmen, şımarık ve zirzop kişiler için kullanılmakta olan bir sıfattır.

Haytacı ne demek?

Türk Dil Kurumuna göre hayta kelimesinin anlamı Osmanlının uç boylarında görev yapan sınıf olarak açıklanmaktadır. Ayrıca hayta kelimesi faydalı bir şeye sahip olamamış, serseri şeklinde de ifade edilmektedir.

Patavatsız ne demek?

Patavatsız, sonunun nereye varacağını düşünmeden hareket eden ya da konuşan kişi demektir.

Zimbo ne demek?

salam, sosis gibi bilumum et ürünleri üreten bir alman gida firmasi. özellikle kahvaltilik et ürünlerinde uzmanlasmislardir.

Dırzo ne demek?

günlük hayatta karşılaşabileceğiniz bir pokemon türü. kürtçe hırsız demek.

Delişmen ne demek?

[1] Söz ve davranışlarda ölçüsüz olan kişi. [2] Deli dolu, neşeli.

You might be interested:  Fasık Ne Demek?(Çözülmüş)

Tırrek Kürtçe ne demek?

son günlerde kullanılan ve baya yaygınlaşmış bir kelime olan tırrek, sözcük olarak salak, odun kafalı gibi anlamlar içerir. doğuda kürtler çok kullanır, özelikle diyarbakır da ezelden beri kullanılan bir kelimedir. bir kahvehanenin önünden geçerken bile bu kelimeyi duyabilirsiniz. korkmak anlamında kullanılır.

Zırbo ne demek?

zırboş: zeka ortalaması koyunlarndan bile daha düşük olma durumu, ahmaklık, satanistlik.

Zıpçık ne demek TDK?

yüzülmüş deride kalan kuyruk.

Zıpır delikanlı nedir?

Çocukluk çağından çıkmış genç erkek. Sözünün eri, dürüst, namuslu kimse. Çocukluk çağından çıkmış genç ve gürbüz kimse.

Zirzop olmak ne demek?

Zirzop daha çok başıboş şekilde ve işsiz olarak gezen kişiler için kullanılan bir sözcüktür. Tabii aynı zamanda gereksiz yere ya da değersiz bir şekilde konuşan kişiler için de kullanıldığını söylemek mümkün.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *