Zira Ne Demek?(Çözülmüş)

Zira ne demek TDK?

Türk Dil Kurumu açısından zira doğrudan ‘çünkü’ anlamı taşımaktadır. İki cümleyi birleştirici bir etki oluşturan zira kelimesi, ihtiyaca göre hem yazılı hem de sözlü olarak ifade edilebilmektedir. TDK bünyesinde verilmiş olan çünkü anlamı ile farklı cümleler de kullanabilirsiniz.

Zira ne demek örnek?

Zira kelimesinin anlamı; çünkü şundan dolayı anlamlarına gelmektedir. Örnek Cümleler; Bu ödevi yapmalısın zira bu ödevden aldığın puan notlarına yansıyacaktır. Bu yemeği yememelisin zira alerjin artabilir.

Zira Türkçe nedir?

Zira kelimesinin Türkçedeki anlam karşılığı çünkü kelimesidir. Kendinden önceki cümlenin açıklamasının yapılacağında ve iki cümle arasında bir bağlaç olarak kullanılır. Türk Dil Kurumu zira kelimesinin açıklamasını çünkü olarak belirtmiştir.

Zira Arapça mı?

Farsça zīrā زيرا “şundan ötürü” sözcüğünden alıntıdır.

RIS ne demek TDK?

Ad sözcük, Ad halinde sokak anlamına gelir. Riş kelimesi tarihte bilinen ilk kez Türk Dil Kurumu, TDK (1940 – ~) eserinde yer almıştır.

Mutamediyen ne demek?

Mütemadiyen Arapçadan gelen ve Türkçede yaygın kullanılan sözcüklerden biridir. Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı zaman anlamı, ‘Ara vermeden ve sürekli olarak’ biçiminde ifade ediliyor.

Çıra neye denir?

Çam vb. reçineli ağaçların yağlı ve çabuk yanmaya elverişli bölümü. Bu bölümden küçük küçük kesilerek hazırlanmış, tutuşturma ve aydınlatma işlerinde kullanılan parça.

You might be interested:  Idol Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Güdümlü olmak ne anlama gelir?

Güdülebilen, yönetilebilen. Belli bir amaca göre yönetilen, yönlendirilen, yürütülen.

Dolayısı nedir?

Bağlı olarak, doğrudan doğruya olmayarak.

Zira ne kadar?

Zira, parmak uçlarından dirseğe kadar olan kısma denk düşen uzunluk biriminin adıdır. Türk halklarının kullandığı eski ölçümü birimlerindendir. Zira, Uluslararası Birimler Sistemi kabulünden önce kullanılan uzunluk ölçülerindendi. Fizyolojiye göre 75 cm ile 90 cm arasında değişmektedir.

Sura Arapça ne demek?

Şura ismi de Kuran’da yer alan bir surenin adıdır. Bu nedenle dini bir isim olarak da bilinir. Şura bilinen anlamı ile konsey, meclis ya da kurul anlamına gelmektedir. Diğer anlam ise sure adı olarak geçer.

Çok müteşekkir olmak ne demek?

Müteşekkir ile beraber aynı zamanda müteşekkir kalma şeklinde kelime grubu bulunmaktadır. Bu sözcük ise TDK üzerinden, ‘bir duruma karşı teşekkür etme durumuna girmek’ biçiminde ifade edilebilir. Genelde kibarlık ve naiflik ile beraber saygılı bir şekilde teşekkür etmek anlamı üzerinden de ele alınabilmektedir.

Cesur Türkçe mi?

Cesur, Arapça dil kökünden Türkçeye taşınmış bir terimdir. Kelime manası ile korkusuz anlamına gelen cesur teriminin eş anlamlısı ise yürekli olarak bilinmektedir.

Ezgi hangi dil?

Ezgi Türkçe kökenli bir isimdir. Aynı zamanda Türkçede çok beğenilen ve yaygın olarak kullanılan isimlerden biridir. Türkçe içerisindeki anlamına bakıldığında ise ‘belli bir kurala göre oluşturulmuş olan, kulakta haz uyandıran ses dizisi’ şeklinde yer aldığı görülüyor.

Kart Türkçe kelime mi?

Kart kelimesi Fransızca kökenlidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *