Yavşak Ne Demek?

Yavşak TDK ne demek?

i. (yapış-mak’tan yapış-ak > *yapşak > yavşak ) halk ağzı. 1. Bit yavrusu: Öyleyse daha ton işi yavşak vardır sende.

Yavsak insan ne demek?

” yavşak insan ” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. Karne zamanindaki butun ogrenciler. yavşama konusunda uzman kişidir. aslında bu terim “bit yavrusu”na takılan isimdir. çoğu kimse bunu gerçek anlamda kullanmıyor. hatta bu anlama geldiğini dahi bilmiyorlardır.

Yavşak kelimesi suç mudur?

İş Mahkemesi’nin, ‘Bit yavrusu’ anlamında kullanıldığı için hakaret saymadığı ‘ yavşak ‘ kelimesini, yüksek mahkeme hakaret maksatlı kullanıldığına hükmetti.

Kavat Türkçesi nedir?

“Qavat, gavat” biçiminde de söylenen bu sözcük Türkçe ‘de “Karısını pazarlayan veya hoppalık yapmasına göz yuman kimse” (TDK Sözlüğü) anlamında kullanılmaktadır.

Bit yavrusu ne demek sirke?

yumurta haline sirke yumurtadan çıktıktan sonra yavru haline yavşak denir. Yavşak. yavru bit denir.

Gavat ne demet?

Gavat kelimesi Türkçe’de “muhabbet tellalı, fuhuşa aracılık eden” anlamına gelir. Arapça ḳwd kökünden gelen ḳawwād قوّاد z “muhabbet tellalı, fuhuşa aracılık eden” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳāda قاد z “önayak oldu, iş bitirdi” fiilinin meslek adıdır.

Lavuk hakaret mı?

Yapılan inceleme sonrasında savcı “ lavuk ” kelimesini hakaret olarak kabul ederek Aydın Ş. Hakkında 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme heyeti tarafların dinlenmesi ve gördüğü tanıklarının ifadeleri sonrasında davayı karar bağladı.

You might be interested:  Ads Ne Demek?(Çözülmüş)

Lan kelimesi hakaret sayılır mı?

Lan Sözü Hakaret Sayılmaz Yargıtay Kararı

Deyyus demek hakaret mi?

Deyyus ne demek, TDK’den bakalım: Karısının veya kendisine çok yakın bir kadının iffetsizliğine göz yuman (kimse). İffetsizliği kategorik olarak reddetmiş insana deyyus deniyor yani. Yahu niye hakaret kelimesi olarak kullanılıyor bu kelime.

Dede Korkut gavat ne demek?

” gavat ” olarak bilinen kelimenin doğru yazılışı ve okunuşu. istanbul ağzıyla gavat. eski anadolu türkçesi nde esas olarak ‘adam’ ya da ‘erkek’ manasına gelen, dede korkut hikayelerinde de bu anlamıyla kullanılmış olan öz türkçe kelime.

Yolsuz olmak ne demek?

Usulsüzlük veya yolsuzluk, ticari açıdan etkinliği hukuken tam anlamıyla kontrol edilemeyen, daha çok kamu kuruluşlarında, özellikle yerel yönetimlerde oluştuğu iddia edilen, mevzuatın esnetilip görmezden gelinmesi veya ihlallere göz yumulması halleri olarak tanımlanabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *