Vakar Ne Demek?(En iyi çözüm)

Dinde vakar ne demek?

Vakar, Kur’ân-ı Kerîm ve hadis-i şeriflere göre bir Müslüman’da olması gereken ahlâkî vasıflarından birini teşkil etmektedir. Konuyla ilgili âyet ve hadislere bakıldığında vakarın genel anlamda tavır ve davranışlarda ölçülü olmayı sağlayan bir erdem olduğu anlaşılmaktadır.

Vakar ne anlama gelir?

Vakar Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir? 1. Ağırbaşlılık, ağırbaşlı olma durumu. Vakarlı: Ağırbaşlı olan ve bu davranışı uygulayan kimse.

Vakarlı insan nasıl olur?

Vakar, ağır başlı olmak, yerine uygun davranmak demektir. Yerine göre konuşan, yeri göre susan, yerine geldiğinde tebessüm eden kişi vakarlı kişidir. Vakar, herkes tarafından sevilen ve sahibinin hürmet görmesini sağlayan bir ahlaktır.

Vakar ne demek Arapça?

Vakar kelimesi Türkçe’de “ağırlık, ağırbaşlılık, soyluluk” anlamına gelir. Arapça sözcük Arapça waḳura وقُر z “ağırbaşlı ve soylu idi” fiilinin masdarıdır.

Vekar ne demek TDK?

VAKAR – VEKAR (ﻭﻗﺎﺭ) i. (Ar. veḳār) Ağırbaşlılık, haysiyetli ve şerefli olma, temkin: Yemek odamıza öyle bir vakar ve resmiyetle girdi ki seksenlik Lutfullah Efendi bile ayağa kalktı (Reşat N.

TDK vakar ne demek?

Vakar TDK kelime anlamı hakkında bilinmesi gerekenler. Vakar kelimesi kökeni Arapçadan gelen bir sözcüktür. Türk Dil Kurumu açısından ele alındığında ise ‘ağırbaşlılık’ biçiminde değerlendirildiği görülmektedir.

Iştiyak ne demek cümle içinde?

Iştiyak ne demek cümle içinde? (ﺍﺷﺘﻴﺎﻕ) i. (Ar. şevḳ “arzulamak”tan iştiyāḳ) Büyük arzu duyma, özleme, özleyiş: Magda asabî bir iştiyakla kocasının beline sarıldı (Ömer Seyfeddin). Bu hasret bende geçen yaz deniz iştiyâkıyle başladı (Rûşen E.

You might be interested:  Bekleyen Provizyon Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Vakar nedir Ekşi?

temkinlilik, azamet, izzet. vakur haller toplamı. misal, terkedildin, “peki” deyip yoluna devam etmek.

Sebatı kavm ne demek?

Sebat; dilimize Arapçadan aktarılan Arapça kökenli bir sözcüktür. Bu sözcüğün anlamı ise istikrar, sabır ve kararlılık kelimeleri ile bütünleştiriliyor. Ele aldığı bir işi sonuna kadar götüren kişilerin sebatkar kişiler olarak toplumda saygı ve sevgi kazanıyor.

Vakar ve temkin ne demek?

temkin / temkîn / تمكين / تَمْك۪ينْ Ağır başlılık, usluluk. Ölçülü hareket sâhibi. Vakar, izzet. İktidar, kudret.

Heybet ve vakar ne demek?

Vakar kelimesi, Türkçede de kullanılmakta ve “insana saygınlık, soy- luluk kazandıran, olgunluk duygusu veren davranış ölçülülüğü;18 ağırbaş- lılık, haysiyetli ve şerefli olma, temkin, heybet, ciddiyet, onurluluk” gibi anlamlara gelmektedir.

Vakar ne demek Osmanlıca?

vakar / وقار Ağırbaşlılık. Halim ve heybetli oluş. Nâmusu muhafazayı mucib haslet. Temkinlilik.

Mülayim olmak ne demek?

Mülayim kelime anlam olarak uygun, yumuşak huylu ve sakin anlamlarına gelmektedir. İsim olarak kullanıldığında yumuşak huylu insanları temsil etmektedir.

Devlet vakarı ne demek?

Devlet memuru vakarı soyut bir kav- ramdır ya da hizmet dışında devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışta bulunmak eylemi ifade edilmiştir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *