Tırrek Ne Demek?

Tırrek Kürtçe ne demek?

son günlerde kullanılan ve baya yaygınlaşmış bir kelime olan tırrek, sözcük olarak salak, odun kafalı gibi anlamlar içerir. doğuda kürtler çok kullanır, özelikle diyarbakır da ezelden beri kullanılan bir kelimedir. bir kahvehanenin önünden geçerken bile bu kelimeyi duyabilirsiniz. korkmak anlamında kullanılır.

Tırrek küfür mü?

Tırrek kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüklerinde belirli bir anlamı bulunmuyor. Halk arasında yayılan bir kelimenin korkak anlamına geldiği söylentisi bulunuyor.

Tırrek nedir argo?

“ahmak, salak, mal” gibi bi anlamı vardır.

Tırrık ne demek kelime anlamı?

argo olarak; serseri gezip, boş konuşan kimseye verilen sıfat kürt sözcüğünün kart ve kurt seslerinin ünlenmesinden (seslenmesinden) geldiğini iddia edenlere karşı zamanında bir güzel birader tarafından söylenmiş cümlenin öznesidir: “he türkler de tirrik tirrik diye sıçiyimişler, ondan tirk demişler.”

KUZI Keri ne?

kürtçe “eşeğin amı” manasına gelir. ayrıca gündelik hayatta, hoş olmayan durumları anlatmak için kullanılır. misal: “dün gece çok içtim, baya kuzi keri oldum” gibi.

Çük çük ne demek?

Çük kelimesi Türkçe’de ” küçük değnek, sopacık” anlamına gelir.

Kuzu Keri ne demek?

kürtçe eşoğlu eşek. pek sevdiğim kürtçe söz öbeği. annem sinirlenince sevdiklerine şakayla karışık söyler ağzına pek yakışır. eşek sıpası anlamına da gelir.

Tırsak ne demek TDK?

yüreksiz kişi sıfatı. sadece kaba kuvvetden değil, laf dalaşındanda kaçar. korkak.

Tırrak ne demek?

Genellikle uluslararası kara yolu taşımacılığında kullanılan, dingil sayısı fazla olan uzun kamyon.

You might be interested:  Envanteri Ne Demek? (Correct answer)

Dızcı ne demek?

hırsızlara yeni kültürde söylenen kelime.

Parsık ne demek?

Yırtıcı, Atik ve vahşi hayvan türlerinden birisidir. “Pars” isminin bir başka anlamı ise yüce ve yüksek olmaktadır. İsmin bir başka anlamı ise oturma odalarında kullanılan ve kerpiç ile yapılan sedirler olmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *