Tezene Ne Demek?

Bozkırın Tezenesi tezene ne demek?

Bozkırın tezenesinin anlamı nedir? BOZKIRIN TEZENESİ NE DEMEK? Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’a Bozkırın Tezenesi unvanının verilmesi altında yatan anlam ise Ertaş’a halkın temsilciliği görevini yüklenmesi ve halkın sesi olmasıdır.

Tezene anlami ne demek?

Tezene, kiraz ağacı kabuğundan yapılan, bağlama ve saz gibi çalgıların çalınmasında kullanılan bir mızrap olarak bilinmektedir. Fakat Türk Dil Kurumu tezeneye sadece ‘çalgıç, mızrap’ anlamı vermiştir. Buna göre bağlama ve saz çalarken yöreden yöreye göre değişen tellere vurma biçimine de tezene denilmektedir.

Mızrap ne demek TDK?

mızrap. a. müz. Telli çalgıları çalmaya yarayan, kemik, maden, plastik veya özellikle kiraz ağacından yapılan alet, çalgıç, tezene, pena.

Tezene ne demek vikipedi?

Mızrap ya da tezene, telli çalgıları çalmaya yarayan, kemik, maden, plastik veya özellikle kiraz ağacından yapılan alettir. Mızrap genelde diğer bir telli enstrüman olan ud çalmada kullanılır.

Bozkurt’un Tezenesi ne demek?

Bozkırın Tezenesi adından da anlaşılacağı gibi bozkır ve tezenenin birleşiminden bir araya gelmiştir. Bozkır Anadolu’yu çağrıştırırken tezenenin anlamı ise Anadolu’daki insanların bağlama çalmak için kullandığı araçlardır.

Neşet Ertaş köyü neresi?

Bir sözün, benzetme amacı güdülmeden, hem gerçek hem de mecaz anlamını düşündürecek biçimde kullanılmasına kinaye denir. Kinayede asıl kastedilen, mecaz anlamdır. Kinayeden; karşıdakini incitmeden iğnelemede, hafif ve zarif biçimde alaya almada yararlanılır. Deyim ve atasözlerimizde kinayeye çok rastlanır.

You might be interested:  Elisa Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Bağlamada mızrap nasıl tutulur?

Tezene tuttuğunuz elinizi hiç bozmadan göğsün tam ortasına 9 numaralı fotoğrafta görüldüğü gibi tezenenizi telin üzerine koyunuz. İle aşağıya doğru itiniz. Aşağıda kalan tezeneyi yukarıya doğru bu defa işaret parmağınızın ucuna kuvvet uygulayarak yukarıya ve göğüse doğru yine bilekten gelen bir hareket ile çekiniz.

Mızrab Osmanlıca ne demek?

mızrab / mızrâb / مضرب (Çoğulu: Medârib) Saz zahmesi. (Onunla saz çalarlar).

Vassal olmak ne demek?

Vasal, Avrupa feodal sisteminde, derebeyine (feodal lord) hizmet karşılığında, kendisine toprak ve köylü (yurtluk) tahsis edilen kişi.

Mızrapla ne çalınır?

Mızraplı çalgı, plastik, kemik, çalgıç, mızrap ve kiraz ağacından imâl edilen aletlerin yardımıyla çalınabilen; gitar, cümbüş, mandolin, bağlama, ud, tambur ve kanun gibi telli tasarım müzik aletlerine verilen ortak isimdir.

Bozkırın Tezenesi nereli?

Kırşehir. Müzik hayatına kendisi gibi saz üstadı babası Muharrem Ertaş sayesinde başlayan, ” Bozkırın Tezenesi “, “Türkülerin Babası”, “Anadolu Efsanesi” ve “Abdal Müzisyen” gibi lakaplarıyla da bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, ölümünün 7. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Bozkırın Tezenesi kim söyledi?

Almanya’da yaşadığı dönemde, Yaşar Kemal “İnce Memed” adlı kitabını “ Bozkırın Tezenesi ‘ne” diye imzalayarak Neşet Ertaş’a yolladı. Onu en iyi anlatan kelimeler bir araya gelmişti, artık “ Bozkırın Tezenesi ” olarak anılıyordu. Uzun bir süre kaldığı Almanya’dan 2000 yılında Türkiye’ye döndü.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *