Tak Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

TÂK ne demek TDK?

tak anlamı (II) is. (ta:k) Millî bayramlarda veya önemli bir olayı anmak için düzenlenen şenliklerde, geçit yapılacak caddelere geçici olarak kurulan, yazılar ve çiçeklerle süslenen kemer: “Şimdi İstanbul taklarının yeşil taflanları Altından gaziler geçiyor.” -F. R. Atay.

TAK ne demek Ekşi?

leh dilinde evet anlamına gelir.

Tak kılmak ne demek?

Perâkende etmek, dağıtmak.

Tak kısaltması nedir?

TAK NEDİR? TAK ‘IN AÇILIMI NE? Kısa adı TAK olan terörist grup kendisini Kürdistan Özgürlük Şahinleri olarak tanımlıyor. TAK Kürtçe Teyrêbazê Azadiya Kurdistan’ın kısaltılmış ismi.

TÂK ne demek Osmanlıca?

tak / tâk / تاک / طاق Bina kemeri. Yarım daire şeklinde kapı ve pencere üstü. Çardak. Kubbe.

TÂK ı Felek Ne Demek?

tak kelimesi genelde kemer, kenar, cerceve anlaminda kullaniliyor. bir yukseklige kurulan, bir boslugu sinirlayan sekillerin genel adi olabilir.

Yüksek taklar süslemiş ne demek?

ulusal bayramlarda ya da önemli bir olayı anmak için düzenlenen şenliklerde, geçit yapılacak caddelere geçici olarak kurulan, yazılar ve çiçeklerle süslenen kemer.

Tak atmak ne demek?

takla atmak Takla hareketini yapmak. / Çok sevinmek. / Bir kimseye yaranmak için onun hoşuna giden davranışlarda bulunmak, dalkavukluk etmek.

Emel nedir ne demek?

(ﺍﻣﻞ) i. (Ar. emel ) Gönülde yaşatılan ve gelecekte gerçekleşmesi istenen şey, istek, arzu: Herkesin emeli, felsefesi, arzusu bir; para kazanmak (Ömer Seyfeddin).

You might be interested:  Ulu Ne Demek?(Çözülmüş)

Dilbilim nasıl kısaltılır?

Kısaltmanın sonuna nokta konur: ruhb. [ruhbilim], dilb. [ dilbilim, dilbilgisi], dokb. [dokubilim]. 3. Tek heceli kelimeler ilk harfleriyle kısaltılır.

Uzmanın kısaltması nedir?

[Avukat], Prof. [Profesör], Uzm. [ Uzman ] gibi kısaltmalarla ölçü birimlerini gösteren km [kilometre], cm [santimetre], l [litre] gibi sembollerin / simgelerin hepsi de açılım- larıyla söylenmektedir.

Türk Dil Kurumu kısaltması nasıl okunur?

Küçük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde kelimenin okunuşu esas alınır: cm’yi, kg’dan, mm’den, kr.un. Büyük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde ise kısaltmanın son harfinin okunuşu esas alınır: BDT’ye, TDK ‘den, THY’de, TRT’den, TL’nin vb.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *