Tabya Ne Demek?(Çözünme)

Tabye ne demek?

Tabliye kelimesi Türkçe’de “1. önlük, göğüslük, 2. her türlü yatay düzlem” anlamına gelir. Fransızca tablier “1. önlük, göğüslük, 2. her türlü yatay düzlem” sözcüğünden alıntıdır.

Tabya ne demek ve cümle?

Tabya; Stratejik önem arz eden bir bölgenin, yerin, yolun veya şehrin güvenliğini ve savunmasını sağlamak üzere genellikle bölgenin hakim bir tepesine veya dağ yamacına yapılmış askeri tesislerdir. Amacı; düşmanı, ileri savunma hattı oluşturarak engellemektir. Şehirlerin ileri karakolu vazifesindedir.

Askeriyede tabya ne demek?

Tabya, bir bölgeyi savunmak için yapılan ve silahlarla güçlendirilen askeri yapıdır. İlk olarak 11. yüzyıldan sonra kullanıldığını görülen tabyalar, I. Dünya Savaşı’ndan sonra önemini kaybetmişlerdir.

Istihkam ne demek ne demek?

TDK sözlüğüne göre dilimizdeki karşılığı ‘Düşman saldırısını durdurmak, düşmana karşı savunma yapmak amacıyla düzenlenmiş yer’ anlamına gelen istihkam, Türkçeye Arapçadan geçmiştir.

Argoda top olmak ne demek?

Argoda testis. Argoda homoseksüel, hakaret odaklı kullanımı; top, yuvarlak.

Istihbaratın anlamı nedir?

İngilizce ve Fransızcada “intelligence” kelimesi ile ifade edilen ve anlamı “akıl, zekâ” olan istihbarat kelimesinin Türkçe’de sözlük anlamı haber almadır. Elde edilen haberin, bilginin ve belgenin belli bir sistematik içerisinde işlenmesi gerekir.

Tabya ne demek ekşi sözlük?

arapça ta’biye kelimesinden türemiştir. hazırlık, donatma, yığma anlamlarına gelen askeri bir terimdir.

You might be interested:  Maruf Ne Demek? (Question)

Top olmak ne demek?

Birçok spor oyunlarında kullanılan türlü büyüklükte, genellikle kauçuktan yapılmıştoparlak. Bazı aletlerde bulunan toparlağımsı parça. Gülle veya şarapnel atan büyük, ateşli silâh.

Tabyalar nerede?

Erzurum ili sınırları içerisinde bulunan Top dağı eteklerinde yer alırlar. Tabyalar C şeklinde bir plan üzerine yerleşiktir. Erzurum – Kars yolunun geçtiği Hamam deresi’ni kontrol altında tutmak amacıyla yapılmışlardır.

Yıldıztabya nedir?

Yıldıztabya, İstanbul ilinin Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir. Gaziosmanpaşa’nın büyük mahallelerindendir.

Mazur görmek ne anlama gelir?

Mazur görmek kelimesinin TDK anlamı ise kusura bakmamak, görmek, bağışlamak ve affetmek şeklindedir.

Genelgenin diğer adı nedir?

Genelge ya da tamim yönetmeliklerin uygulanmasında yol göstermek amacıyla ilgililere gönderilen yazıdır.

Istihkam öğrencisi ne demek?

İstihkâm sınıfı, dost birliklerin hareket kabiliyetini artırmak maksadıyla, karşı mayın harekâtı icra eder, engelleri etkisiz hâle getirir ve geçit açar, kuru ve sulu açıklıklardan geçişi sağlar, muharebe yolları ve izlerinin inşa ve bakımını yapar, ileri bölge havacılığına istihkâm desteği sağlar.

Deniz istihkam ne iş yapar?

DENİZ İSTİHKAM Kara birliklerinde istihkam görevleri yürüten Astsubaylara İstihkam Astsubayı denir. Yapacağı Görevler: Bakım onarım ve istihkam K.lıkları ve faaliyet alanı içerisinde inşaat işlemleri olan birliklerde görev yaparlar.

Istihkam taburu ne demek?

İstihkâm taburu Tümen’in ulaşımı için gerekli altyapıdan ve arazi güvenliğinden sorumlu birimdir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *