Sünepe Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Sünepe erkek nedir?

Devinimsiz, miskin, tembel kişilere uyuşuk kimse denilmektedir. Sünepe de uyuşuk, pısırık, mıymıntı kimseleri ifade etmektedir.

Sünepe ne demek Ekşi?

kılıksız, üstü başı dökülen demektir.

Mıymıntı neye denir?

sıf. ve i. (ses taklidi k.) Çok yavaş ve ağır davranan, aşırı derecede tembel ve pısırık olan (kimse), mızmız, miskin: Mıymıntı zekâmızın rahatını kaçırmamak için başımızı en kolay îzâhın yastığına koyuyoruz (Peyâmi Safâ).

Sümsük sünepe ne demek?

Sümsük kelimesinin sözlük anlamı aptal, sünepe, uyuşuk, mıymıntı, miskin ve tembel anlamlarına gelmektedir. Sümsük kuşu aslında bir su kuşudur.

Sündük ne anlama gelir?

arsiz anlaminda kullanilan bir sozcuk. fiil hali ‘sunduklenmek’tir. istenmedigi yerlere bile giden, kendini zorla davet ettiren, buyur edilmeyi beklemeden gordugu her sofraya oturup yemek yiyen vb. kisiler icin kullanilir.

Pısırık kişilere ne denir?

Türk Dil Kurumu’na göre pısırık kelimesi, kılıksız, uyuşuk demektir. Cümle içinde anlamını bulan pısırık kelimesi, uyuşuk, devinmez anlamnlarına gelir. Böyle kişilere de pısırık denir. Pısırık, mıymıntı gibi kelimeler daha çok miskin ve tembel kimseler için kullanılabilmektedir.

Uyuşuklu olmak ne demek?

Uyuşukluk, bir hayvanda azaltılan fizyolojik faaliyetin bir durumudur, genellikle azaltılan bir vücut sıcaklığı ve metabolizmanın oranı olarak tanımlanır. Tenrekler ise uyuşukluk durumuna yaz esnasında eğer yiyecek seyrekse girerler (Madagaskar’da).

You might be interested:  Jigolo Ne Demek Kısaca? (Question)

Kaypak adam ne demek?

Kaypak, üzerinden kolaylıkla kayılabilen, kaygan ve kayağan anlamına gelir. İkinci bir anlamı ise, sözünde durmayan, sözünden dönen ve dönek kimse anlamına gelir. Bu söz, halk dilinde genellikle sözüne güvenilmeyecek kişiler için kullanılır.

Karaktersiz insan ne anlama gelir?

Karaktersiz sözcüğü karakteri bozuk olan ve güven vermeyen kişiler için kullanılmamaktadır. Ayrıca huyu kötü olan verdiği sözden cayan kişiler için de kullanılmaktadır.

Mıy ne demek TDK?

TDK Kelime anlamı; Aptal, mıymıntı, sünepe.Sevimsiz, usandırıcı, yüzsüz Tabiat anlamı; Kanatları 1.8 metre açılıyor, çok iyi ve hızlı dalgıçlar. Basiretsiz, Mıy mıy tiplerle özdeşleştirilmesi bence kuşlara haksızlık çünkü sevimli

Soymantı ne demek?

sürekli gezen,başıboş, amaçsızca davranan kişi ya da kuruluşteyzece bir kelimedir otobüse gençlerden yer isteyen teyze modundaki bünyelerde kullanımı sık görülür.

Mıy mıy konuşmak ne demek?

” mıy mıy konuşmak ” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. sinir bozucu şekilde, anlaşılmayacak bir ses tonuyla karşısındaki kişinin sinirlerini zıplatacak şekilde konuşan birisi için kullanılan tabirdir.

Sümsük kimlere denir?

Sümsük kime denir? Uyuşuk davranan, miskin, aptal, mıymıntı, sünepe, pısırık (kimse): “O olmasa daha günlerce sallanıp dururdu sümsük herifin kravatları.” -E.

Ganere kime denir?

kolay kolay doymayan insanlar için orta anadolu yöresinde kullanılan tabir. asıl anlamı arsız sokak köpeğidir. aydın yöresinde özellikle yaşlıların kullandığı bir kelime. – çekilin baken ganere kedileri sizi gidin ötüde oynan! muğlada başı boş, çelimsiz köpek anlamında kullanılan kelime.

Argoda Gagasız ne demek?

Bir kimseyi karşı koyamayacak duruma getirmek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *