Suna Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Suna ismi ne anlama gelmektedir?

Öz Türkçe bir isim olan Suna, 12. yüzyılda literatüre girdi. Bu ismin sözlük anlamı erkek ördek olsa da günümüzde ”güzel ve çekici kadın” anlamında kullanılmaktadır.

TDK Suna ne demek?

TDK Suna ne demek? Boyu bosu düzgün, ince, güzel ve yakışıklı kimse: Suna boylu. Güzel ve sağlıklı hayvan.

Suna ismi kuranda geçiyor mu?

Suna İsmi Kuranda geçiyor mu? Kuran’da Suna ismi geçmemektedir.

Suna ne kökenli?

Arapça sḳy kökünden gelen sāḳī ساقي “mecliste su veya içki kadehi sunan kişi” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça saḳy سقي “su verme, sulama” sözcüğünün failidir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice şāḳyā שקיא “içki kadehi sunan kişi, saki” sözcüğü ile eş kökenlidir.

Aysun ismi ne anlama gelir?

İlk kez 14. yüzyılda kullanılmaya başlanan Aysun ismi, eski Türkçedir. Ay ve sun kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bu ismin sözlük anlamı ay gibi güzel ve parlak olandır.

Yaren ne anlama gelir?

Kökeni Farsça olmakla birlikte çoğunlukla kız çocuklarına isim koyarken kullanılsa da zaman zaman erkek çocuklarının isimleri için de tercih edilmektedir. Yaren ismi Kuran’da geçmiyor ve Türkçede yakın dost, arkadaş anlamında bilinmektedir. Yaren ismi Kuran’da geçmese de, yaygın olarak kullanılmaktadır.

Suna Türkçe kökenli mi?

Türkçe kökenli isimlerden birisi olan ” Suna ” bu sebeple Kuran-ı Kerim’de yer almamaktadır.

You might be interested:  Pff Ne Demek?(En iyi çözüm)

Zümra ne anlama gelir?

Zümra isminin kelime anlamlarında güzel, iyi, ahlaklı, cesur, yiğit, yürekli, zeki ve bilgili kadın anlamları vardır. Zümra isminin sözlük anlamları arasında ise yine kelime anlamları arasında olan güzel, iyi, ahlaklı, cesur ve yürekli anlamları vardır.

Zeynep ismi ne anlama gelir?

Zeynep, Arapça Zeyneb (زينب) isminin Türkçeye yerleşmiş halidir. Türkçe anlamı ‘babasının süsü (ziyneti)’ demektir. Zeynep; Arapçada, Zeyn (süs) ve Eb (baba) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Leyla isminin anlamı ne demektir?

Leyla ismi, geceyi ve gece ile ilgili bazı kavramları temsil etmektedir. Arabi ayların son gecesi anlamında da kullanılır. Arapçadan gelen Leyla, “gece” anlamında kullanılmaktadır. İsim, siyah saçlı güzel kadın anlamını da taşımaktadır.

Yasin adı ne anlama gelir?

Yasin ismi sıklıkla kullanılan erkek çocuk isimlerinden birisidir. Yasin kelimesi Kur’an surelerinden birisidir. Kur’an-ı Kerim’in 36. suresinin başlangıcıdır. Asıl anlamı bilinmemektedir. Fakat “Ey insan, Ey Seyyid” gibi anlamlar çıkarılmıştır.

Suna ismi kaç kişide var?

Suna ismi Türkiye’de kaç kişide var? Suna isminin kullanım sıklığı: Türkiyede her 1.535 kişiden birinin ismi Suna.

Suna ne demek vikipedi?

Suna (Tadorna tadorna), ördekgiller (Anatidae) familyasından 58–71 cm boyunda, 110–133 cm kanat açıklığında ait bir ördek türü. Yaşam alanları, sulak alanlardır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *