Saudade Ne Demek?(Çözünme)

Saudade ne demek Türkçede?

Saudade (Portekizce telaffuz: [sɐwˈðaðɨ] (Avrupa), Portekizce telaffuz: [sawˈdadʒi] (Brezilya); çoğul saudades ), Galiçyaca-Portekizcede bir şeyin ya da aşık olunan bir kimsenin yokluğunda hissedilen derin duygusal durumu, özlemi ifade eder.

Saudade ne demek nasıl okunur?

“saudaci” veya “saudaji” şeklinde okunur (d’den sonraki a uzun).

Süveyda ne anlama gelir?

Kalpte oluşan günahlar siyah noktalara benzetilir ve bu siyah noktalara ait bilinmezlik makamına Süveyda anlamı verilmektedir. Kalbin ortasında var kabul edilen siyah nokta, tohum ortasındaki tanecik ve kalpteki gizli günah olmak üzerek 3 farklı anlamda kullanılmaktadır.

Serendipçe ne deme?

Son yıllarda popüler olan ve özellikle gençler tarafından sık sık kullanılan serendipçe kelimesinin anlamı birçok kişi tarafından bulunuyor. Bu sözcük mutluluk getiren rastlantı ve hoş tesadüf demektir. Kişinin yeniden neşeli ve pozitif hissetmesini sağlayan olumlu gelişmeler serendipçe olarak nitelendirilir.

Kalpteki kara leke ne demek?

“Günah ilk defa yapıldığı zaman kalpte bir siyah nokta yani kara bir leke olur. Eğer sahibi pişman olur, tevbe ve istiğfar ederse kalp yine parlar. Etmez de günah tekrarlanırsa, o leke de artar, sonra arta arta bir dereceye gelir ki, leke bir kılıf gibi bütün kalbi kaplar..”

Kalpteki siyah nokta ne demek?

Kalbin içinde gönül, Gönlün içinde de adına “süveyda” denilen siyah bir nokta vardır. Yoğun bir kan pıhtısından oluşan bu nokta, sevda noktasıdır derler… Bu pıhtı kalbin içinde siyah bir benek halindedir.

You might be interested:  Bağımsızlık Ne Demek?

Alya ne anlama gelir?

“şeref”, “sema”, “dağ tepesi” ve “yüksek yer” manalarına gelmektedir.. Alya ismi Arapça kökenli bir isim olmasına rağmen Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir.

Serendipçe hangi dilde?

İngilizce kökenli birçok sözcük hem günlük hayatta hem de edebiyat ve müzik gibi sanat türlerinde sıklıkla kullanılır. O kelimelerden biri olan serendipçe, orijinal dilinde ”serendipity” şeklinde yazılır. Serendipity kelimesinin sözlük anlamı mutlu kazadır.

Mübreme ne demek?

sf. esk. Çok gerekli olan, kaçınılmaz, vazgeçilmez.

Meftun olmak ne demek TDK?

Türk Dil Kurumunca tutkun, gönül vermiş, vurgun anlamında kullanılan meftun kelimesi Arapça kökenlidir. Osmanlı döneminde sıklıkla kullanılan meftun kelimesi, aşk konsepti içerisinde kullanılır. Meftun nedir sorunun yanıtı genellikle tutku ve ele geçirmek kelimeleriyle birlikte düşünülebilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *