Rehavet Ne Demek? (Question)

Rehavete kapılmak ne demek?

Rehavete Kapılmak Nedir? Elde edilen bir başarı sonrasında bu başarı durumuna kapılarak tedbirleri elden bırakmak ve iş disiplini ile kontrolü kaybetmek anlamında kullanılan bir ifadedir. Yani elde edilmiş durumun güzelliğine kapılarak gelecek için aynı disiplini gösterememek anlamına gelmektedir.

Rehavet ne demek örnek?

Rehavet ne demek örnek? deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Gevşeklik, ağırlık duymak ve uyumak istemek. “Bugün çok yoruldum, yemeği de yiyince iyice rehavet bastı.”

Orası muhakkak ne demek?

Doğruluğu, gerçekliği kesin olarak bilinen, gerçekliği kesinleşmiş. Kesinlikle, herhalde, ne olursa olsun, yüzde yüz.

Veryansın edip ne demek?

Veryansın Etmek Ne Demektir? Veryansın etmek, bir deyimdir. Anlamı ise hiç acıma göstermeden, insafsızca, gaddarca ağzına geleni söylemek ve bir kimseye insaf etmeden saldırmak demektir.

Vehamet ne demek TDK?

VAHAMET NE DEMEK? Güçlük, korkulacak tehlikeli durum.

Riayet görmek ne demek?

Riayet kelimesinin ilk anlamı saygı göstermek, ikinci anlamı uymak ve eşlik etmektir. Bunun dışında tazim sözcüğüyle de eş anlamlı olan riayet, misafir ağırlamak ve ikramda bulunmak manasına da gelir.

Badireli ne demek?

Birdenbire meydana gelen hal, felaket, musibet.

Rehavet basmak ne demek?

Rehâvet basmak (çökmek): Vücûdunda ağırlık, gevşeklik hissetmek, uykusu gelmek. Yemekten sonra üzerime bir rehavet çöktü.

You might be interested:  Bio Ne Demek? (Question)

Rehberi ne demek?

Budunbilimsel alan araştırmalarında araştırıcıya yardım eden, yol gösteren, araştırıcıyla araştırılan bölge insanları arasında aracılık yapan kişi. Yol gösteren, rehber.

Muhakkak kelimesinin eş anlamı nedir?

Şüphesiz sözcüğü hiç kuşku yok ki ve muhakkak kelimeleriyle eş anlamlıdır. 3- Kesinlikle: Kesinlikle kelimesi de şüpheye yer bırakmayacak şekilde mutlak olan anlamına gelir.

Kur’an’da bir çok yerde geçen Belağ kelimesi genelde hangi anlamda kullanılır?

nsanın yaptığı eziyet, işkence, kötü muamele gibi davranışlar da bu kelime ile ifade edilmektedir.

Bela Farsça mı?

Bela kelimesi Arapça kökenlidir. – Kumar, toplum için büyük bir beladır.

Veryansın et ne demek?

acımadan, dusunmeden yok etmek, bol bol harcamak ya da (en cok bilinen anlamıyla) acımadan soylemek. cumle icinde de boyle duruyo; sonunda ağzına geleni veryansın etmeye basladı. genellikle vay efendim’le birlikte kullanilir cümlelerde.

Ver yansın nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Ver yansın şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Veryansın şeklinde olmalıdır.

Öncü olmak ne demek?

Öncü olmak ne demek TDK? deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Diğerlerine örnek olmak ve cesaretlendirmek için ilgili konuda ilk adımı atmak.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *