Pervasız Ne Demek?

Pervasız ne demek cümle içinde kullanımı?

– Pervasız adam alevlerin arasına daldı. – Suda timsah olmadığını öğrenince pervasız yüzmeye başladılar. Türk Dil Kurumu’na göre pervası kelimesinin anlamları sıfat ve zarf olarak iki çeşitte kullanılmaktadır. Herhangi bir kimse için korkusuz, çekinmez ve sakınmaz anlamları TDK ‘da ye alıyor.

Pervasızca konuşmak ne demek?

Pervasız konuşmak iki farklı anlama gelir. İlk anlamı: Kişinin hiç kimseden korkmadan doğruları söylemesi. İkinci anlamı: Karşı tarafın kırılacağını, incineceğini düşünmeden, umursamaz bir şekilde konuşmak.

Pervasizca ne demek?

kişinin başkalarını umursamadan, davranışlarının sonuçlarını fazla düşünmeden içinden geldiği gibi davranması. umursamadan, umarsızca.

Sana ne ne demek TDK?

TDK ‘ya Göre Sana Ne Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir? Ne kelimesi sen, ben, biz gibi zamirlerle kullanıldığında ayrı yazılır. Bu nedenle kelimenin bitişik yazılması hatalıdır. Not: Kalıplaşmış ifadelerden biri olan sana ne kelimesi cümlenin sonunda yer alıyorsa sonuna soru işareti konmalıdır.

Hadsizlik ne demek TDK?

Hadsiz kelimesi, pervasızca yani bir hesap kitap yapmadan anlamına gelmektedir. Sayılamayacak derecede anlamına gelen bir sıfat anlamına da gelmektedir. Nerede nasıl davranmasını bilmeyen kişilerin durumunu bildirmek için de kullanılır.

Fütursuzca konuşmak ne demek?

Fütursuzca konuşmak ne demek? Türk Dil Kurumu fütursuz kelimesini çekinmez ve umursamaz olarak anlatmaktadır. Yani bazı durumlara pek aldırış etmeyen, ortaya doğacak durumları umursamayan ve olacaklara karşı çekinmeyen insanlar için bu ifadenin kullanımına yer verilmektedir.

You might be interested:  Bipolar Bozukluğu Ne Demek?

Muvaffakiyet ne anlama gelir?

Muvaffak kelimesinin kelime anlamı başarı demektir. Muvaffakiyet ise başarılı olmak olarak nitelendiriliyor. Özellikle bir iş kolunda, öğrencilerin derslerinde göstermiş oldukları başarılar muvaffak kelimesi ile nitelendiriliyor.

Öngörü yapmak ne demek?

ÖNGÖRÜ ➡bir işin ilerde ne durum alacağını kestirme, önceden anlayabilme, tahmin etme.

Yadsımak kelimesinin anlamı nedir?

Yadsımak TDK kelime anlamı hakkında bilinmesi gerekenler. TDK açısından yadsımak kelimesinin, ‘Söylediği sözü, yaptığı işi ya da tanık olduğu bir durumu yapmadığını, bilmediğini söylemek, saklamak ve inkar etmek’ biçimde ifade edildiğini diye dile getirmek mümkün.

Bodoslama pervasızca ne demek?

SöylenişDüzenle. [1] Pervasız bir biçimde, çekinmeden, sakınmadan, pervasızcasına, bodoslama.

Bodoslama ve pervasızca aynı şey mi?

Bodoslamanın suyu yararak ilerlemesine binaen Türkçede ” bodoslama ” sözcüğü, “bir şeye pervasızca devam etmek” anlamında zarf olarak da kullanılır.

Tente nin anlamı nedir?

a. (te’nte) Genellikle güneşten korunmak için bir yerin üzerine gerilen bez, naylon vb.nden yapılmış örtü: “En üst setin bir özelliği ağaçtan ağaca tente gerilmiş olmasıdır.” -S. Birsel.

Sana ne ne anlama gelir?

sorulan soruya cevabı olmayan insanların, karşısındakinin kim olduğuna bakmaksızın uydurdukları deyiş. götlerinin ağırlığı ve hacimleriyle ters orantılı olarak daha vurgulu söylenebilir.

Insana yaraşır ne demek?

Insana yaraşır ne demek? Layık, uygun: “Yüzüne kahramanlığına yaraşır bir tebessüm sindirdi.” -N.

Sanane diye bir kelime var mı?

birleşik ” sanane ” kelimesi olarak kullanırsa, “seni ilgilendirmez/âlâkadar etmez” anlamına gelir. eğer ” sana ne?” olarak kullanılırsa, “seni ne ilgilendirir/seninle âlâkası ne?” manasında soru cümlesi olur. tdk notu: sanane kelimesini tdk kabul etmiyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *