Perinatoloji Ne Demek?(Çözünme)

Perinatoloji, gebelik sırasında olumsuzları teşhis eden ve gerekli tedaviyi uygulayan uzmanlık dalıdır. Perinatoloji dalı anne ve bebek sağlığıyla ilgilenir. Yüksek riskli gebeliği bulunan anne adayları, aynı zamanda kadın doğum uzmanı da olan perinatologa muayene olarak gebelik takiplerini yaptırmalıdır.

Perinatoloji muayenesi nedir?

Perinatoloji uzmanı, gebeliğin 11-14. haftaları ve 18-22. haftaları arasında bebekte normal dışı bir gelişim ve görünüm olup olmadığını belirlemek amacı ile detaylı ultrason yapar. Yüksek çözünürlükle çalışan gelişmiş bir ultrason cihazı kullanılarak yapılan bu ultrason muayenesi ortalama 40-45 dakika sürer.

Hamilelikte Perinatolojiye neden gidilir?

Çeşitli risk faktörleri bulunan ve gebelik düşünen hanımlar ile gebelikte çeşitli riskler tespit edilen, komplikasyon (sorun) gelişen ya da çeşitli nedenlerle gebeliği anormal şekilde seyreden gebeler perinatolojiye başvurmalıdır.

Perinatoloji Riskli gebelik Nedir?

Anne ve bebeğin ya da anne veya bebeğin hayati risk taşıdığı gebeliklere ‘ riskli gebelik ‘ denir. Gebelik durumu olumsuz risk ihtimalinde ise gebelik uzmanı kontrol etmelidir. Riskli gebeliklerde ( Perinatoloji )annede, bebekte veya plasentada sorun yaşanabilir.

Perinatoloji yan dal uzmanlığı nedir?

Perinatoloji Bilim Dalı; Sorunlu gebeliklerin belirlenmesi, tanısı ve tedavisini yerine getiren bir uzmanlık alanıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olduktan sonra, ek olarak en az 3 yıl süre ile bu konuda yan dal uzmanlık eğitimi almak gereklidir. Hem anne hem de bebeğin sağlığı ile ilgilenen bilim dalıdır.

You might be interested:  Si Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Perinatolojiye kimler gider?

Perinatoloji bölümü riskli gebeliklerin takip ve tedavilerini yapan bölümdür. Yüksek riskli gebeliği bulunan anne adayları, aynı zamanda kadın doğum uzmanı da olan perinatologa muayene olarak gebelik takiplerini yaptırmalıdır.

Perinatoloji uzmanı nasıl olunur?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları arasında yapılan yandal uzmanlığı sınavını kazananlar üç yıl yandal uzmanlığı eğitimi sonucunda başarılı olurlarsa Perinatoloji uzmanı ( Perinatolog ) olma hakkını kazanırlar.

Perinatoloji Bölümü Hangi bölüm?

Perinatoloji, fetüsün teşhisi ve tedavisi ve karmaşık ve yüksek riskli gebeliklerin belirlenmesi ile ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalının bir üst uzmanlık alanıdır. Perinatolojinin amacı hamilelik döneminde riskli koşulları belirlemek ve gerekli tedaviyi planlamaktır.

Detaylı ultrason ücreti ne kadar?

Özel hastanelerdeki ayrıntılı (renkli) ultrason güncel ücretleri şöyledir: Ankara Özel 100. Yıl Hastanesi: 350-450 TL. İstanbul Kolan İnternational Hastanesi: 500-600 TL.

Yüksek riskli gebelik neden olur?

Gebeliğin başında risk oluşturan nedenler: 35 yaş üstü ya da 17 yaş altı gebelik, fazla kilolu ya da aşırı zayıf olmak, daha önceki gebeliklerin ölü doğum ve anomali ile sonlanması, daha önceki gebeliklerde erken doğum olması, gebelik zehirlenmesi, çok sayıda doğum ve sezaryen yapmış olmak, akraba evliliği gibi

Gebelikte risk faktörleri nelerdir?

Özellikle çok kilolu bir hanımda gebelik tansiyonu ve gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi riski daha yüksektir. Anne adayındaki epilepsi, kalp, akciğer, karaciğer hastalıkları,böbrek hastalıkları gibi tüm sistemik hastalıkları,gebelikte yüksek risk oluşturabilmektedir.

Perinatoloji bölümünden nasıl randevu alınır?

İkinci aşamada MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) olan 182 nolu telefon hattını arayarak ya da internet üzerinden bu bölüme randevu almanız gerekir.

Gebelik sonlandırma hangi durumlarda olur?

10 haftadan sonra ki gebeliklerin sonlandırılması, yalnızca bebek ve anne sağlığı tehlikede olduğu durumlarda uygulanabilir. 10 haftayı aşan gebeliklerde bebeğin ölmesi ya da sakat olması durumlarında uygulanabilir. Ancak bunun için en az 3 hekim tarafından onay alınması gerekir.

You might be interested:  Cevval Ne Demek?(En iyi çözüm)

Kadın Doğum yan dalları nelerdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim dalı bünyesinde Obstetrik, Perinatoloji, Yüksek Riskli Gebelikler, Jinekoloji, Yardımcı Üreme Teknikleri-Tüpbebek, Jinekolojik Endokrinoloji, Jinekolojik Onkoloji, Jinekolojik Endoskopi, Ürojinekoloji, Aile Planlaması ve diğer birçok konuda uzun yıllardan beri başarı ile hizmet

Riskli gebelik belirtileri nelerdir?

Yüksek Riskli Gebelik hakkında başka ne bilmeliyim?

  • Vajinal kanama.
  • Sürekli baş ağrısı
  • Karnın alt bölgesinde kramp veya ağrı
  • Vajinal akıntı – damlayarak veya sürekli olarak-
  • Düzenli veya sık kasılmalar – karında sıkışma hissi –
  • Fetal aktivitede azalma.
  • İdrar sırasında ağrı veya yanma.
  • Bulanık görme gibi görme bozuklukları

Perinatal doğum nedir?

Gebe kalma ile doğum arasındaki süreye doğum öncesi dönem, 20. hafta ile gebelik ve yenidoğanın ilk haftasına kadar geçen süreye ise perinatal dönem denir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *