Paye Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Kendine paye vermek ne demek?

Kendine paye vermek ne demek? deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Adam yerine koymak, değer vermek, önemsemek.

Paye ne demek tarih?

Dilimize Farsçadan geçmiş olan paye kelimesinin sözlük anlamı rütbedir. Osmanlı Devletinde, ilmiye sınıfına mensup olan memurların rütbeleri için de bu sözcük kullanılırdı. Kelime mecazen birine verilen değer anlamına gelir.

Kullanılan paye ne demek?

Fil ayağı, paye, pilpaye, kubbeli yığma yapılarda kubbeleri ve kemerleri taşımak için kullanılan yüksek ve kalın ayak, ahşap, tuğla ya da taş kolon. Çoğunlukla dörtgen ya da çokgen kesitli olur. Bizans mimarisi’nden etkilenilerek Osmanlı mimarisinde de yaygın olarak kullanılmıştır.

Istanbul payesi ne demek?

İstanbul kadıları (hakimleri). Bu tabir hicri 1000 tarihinden sonra kullanılmağa başlanmış ve daha sonraları terkolunmuştur.

Yüz suyu dökmek ne demek?

Utanma ve sıkılmayı bir tarafa bırakıp birinden bazı ricalarda bulunmak.

Sabun köpüğü ne anlama gelir?

[1] “Gösterişli olmakla birlikte, en hafif bir etki ile yok olmak” anlamında kullanılan bir söz. [2] Zayıf olduğu halde güçlü görünmeye çalışan kimse. [3] Etkisi kısa sürmek.

Paye kart nerelerde geçer?

Paye Kart Geçen Marketler Hangileridir?

  • Namlı Hipermarketleri.
  • Şok Market.
  • Happy Center.
  • Kim Market.
  • Rammar Market.
  • Çağrı Market.
  • Biçen Market.
  • Onur Market.

Müderrislik payesi ne demek?

Müderris medreselerde ders veren öğretim üyesi, profesör. Tarihte, devrin mektep ve medreselerinde eğitim ve öğrenimini tamamlayıp, icazet (diploma) aldıktan sonra, medreselerde ve camilerde din ve fen ilimlerini ders vererek öğretenlere müderris adı verilmiş; makamlarına da müderrislik denilmiştir.

You might be interested:  Change Ne Demek?(En iyi çözüm)

Payende ne demek?

Duran, sürekli, daimi. Destek, dayanak. (C.: Payendegan) f.

Muhasebede paye ne demek?

PAYE (Pay As You Earn), ücret tahakkuk ettikçe vergi ödenmesidir. Bordrolu çalışanlarda kullanılır.

Fahri yazar ne demek?

Fahri yazarlar bir araştırmada yazar olarak geçen fakat yazarlık kriterlerini karşılamayan kişilerdir. Bu tür yazarlık uygulamaları, kişileri olduklarından fazla bir yetkide gösterdikleri için kurumlar ve yayıncılar tarafından kabul görmezler.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *