Ödün Vermek Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Ödün vermemek ne anlama gelir?

Ödün vermemek nedir ne demektir? Bir şeyi elde etmek ya da uzlaşmaya varabilmek için hak, istek veya savlarının bir bölümünden vazgeçmek, taviz vermek.

Taviz vermesin ne demek?

deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Ödün vermek, müsamaha göstermek. “Hayatım, çocuklara bu kadar taviz vermen doğru değil.”

Ödün vermek ne demek eş anlamlısı?

Ödün, ortaya çıkan bir eksikliği, bir dengesizliği gideren, meydana gelen bir boşluğu dolduran ya da bir zararı karşılayan her türlü şey. İvaz, taviz eş anlamları. Ödün vermek: Karşı taraf lehine kendi çıkarlarından, isteklerinden, görüşlerinden vazgeçmek.

Hayattan ödün verme ne demek?

Bir sonuca bağlanmayan tartışmalarda ve uyuşmazlıklarda taraflardan birinin kendi hakkından vazgeçmesine ödün vermek denir. Bu kelime, bazı durumlarda fedakarlık kelimesinin yerine de kullanılır.

Kaliteden ödün vermek ne demek?

hizmet kalitesinden memnun kalmayan musteriyi odunla dovmek. musteriyi alinan hizmetin kalitesine ikna etmek icin isletmelerimizde sikca basvurulan bir yontemdir. kimi isletmelerde, memnunsuz musterileri ayirt etmek icin sikayet kutusu metodu kullanilmaktadir.

Bulmacada ödün ne demek?

Ödün, karşı tarafla anlaşabilmek için belli başlı şartlardan vazgeçmek ve bir defaya mahsus olmak üzere kendi çıkarlarından vazgeçmek anlamına gelir.

You might be interested:  Revizyonlu Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Taviz Verilmeyecek ne demek?

Taviz vermek herhangi bir sorun çıkmaması adına kişinin ya da kurumun veya devletlerin kendi haklarının büyük ya da küçük bir bölümünden vazgeçmesi olarak değerlendiriliyor. Taviz vermek uzlaşmayı sağlamak adına karşı tarafın isteklerine onay vermektir.

Taviz tavizi doğurur ne demek?

bir isteğe karşılık verilen tavizden sonra başka isteklerin geleceğini belirten bir genellemedir. insanlar sürekli ask for more modunda olduğu için doğru bir tespittir.

Tâviz nedir?

TÂVİZ. 1. Bir uzlaşma noktası bulabilmek için hak, istek ve iddialarından karşı taraf yararına vazgeçme, ödün: Gāliplerin yenilen milletlere hiçbir tâviz vermeyecekleri hissediliyordu (Hâlide E. Adıvar).

Ne demek eş anlamlısı?

Anlam olarak aynı anlamı karşılayan, anlam olarak birbirlerinin yerini tutabilen, yazılış olarak farklı yazılan, söyleniş olarak farklı söylenen fakat anlam olarak aynı karşılığı bulan kelimeler eş anlamlı kelimelerdir. Eş anlamlı kelimeler yerine “anlamdaş” ifadesi de kullanılabilir.

Vücudun eş anlamlısı ne?

Beden, gövde, üzeri veya varlık gibi sözcükler vücut kelimesiyle aynı anlamı taşıyor. Vücut sözcüğünü kullanan bireyler, gövde veya varlık sözcüklerini de aynı anlamda kullanabilir. Beden ve varlık sözcükleri, vücut kelimesiyle aynı anlamda kullanılabilen sözcüklerdir.

Öğüt kelimesinin eş anlamı nedir?

Öğüt kelimesinin Türk Dil Kurumu’na göre eş anlamlısı ‘nasihat’ sözcüğü üzerinden ifade edilmektedir. Aynı anlamı ile beraber yazılışları ve okunuşları farklı olsa dahi amaca uygun cümlede kullanılabilir.

Kendimden ödün vermem ne demek?

kendinden ” ödün ” vermemek: kişinin kendi kişiliğinin, sahip olduğu hayat görüşünün, inancın, hayata bakış açıcının her zaman sabit, net olması. yolunu değiştirmemek, tutarlı bir yaklaşım sergileyerek kendini ortaya koymak. genelde,prensip meselesi diyen insanların sergilediği bir davranış.

Odun olmak ne demek?

kişinin duygularından arınıp hormonları ve içgüdüleriyle, ve tabi aklı ve mantığıyla yaşaması durumu.

You might be interested:  Matrah Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Argoda odun ne demek?

Kavrayışsız ve kaba (kimse).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *