Muzdarip Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Muzdarip ne demek TDK?

Türk Dil Kurumu ‘na göre kelimenin doğru yazımı ” muzdarip “tir. MUZDARİP SÖZCÜĞÜNÜN KELİME ANLAMI NEDİR? TDK sözlüğüne göre dilimize Arapçadan geçen bir kelime olan muzdarip; “ızdırap ve acı çeken” anlamında kullanılmaktadır.

Muzdarib ne demek anlamı?

Dilimize Arapçadan geçmiş olan Muzdarip kelimesi ızdırap sözcüğünden türetilmiştir. Izdırap, kalpte hissedilen derin acı, üzüntü ve keder manasına gelirken, muzdarip da acı çeken, ızdırap duyan, kederli ve hüzünlü demektir.

Mustarip nedir TDK?

Mustarip TDK ne demek? Dil Derneği mustarip. Benzer şekilde TDK ‘nın ızdırap önerisine Dil Derneği ve Necmiye Alpay ıstırap karşılığını veriyor. Muzdarip acı çeken, sıkıntılı, dertli anlamlarına geliyor.

Müzdarip mi mustarip mi?

Bu kelimenin muzdarip mi, müzdarip mi, mustarip mi olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı muzdarip şeklinde olmalıdır.

Muztarip mi mustarip mi?

İşte doğru yazımı Genelde bilinenin tersine bu kelimenin doğru yazımının müzdarip olduğu sanılsa da kelimenin doğru yazımı muzdarip olarak ifade edilmektedir. Türk Dil Kurumuna göre de muzdarip kelimesi doğru yazım biçimidir.

Mantalite nedir Türkçesi?

Mantalite Fransızca kökenli bir sözcüktür. İsim olarak kullanılan mantalite kelimesinin anlamı anlayış, düşünce gücü demektir.

Çok müteşekkir olmak ne demek?

Müteşekkir ile beraber aynı zamanda müteşekkir kalma şeklinde kelime grubu bulunmaktadır. Bu sözcük ise TDK üzerinden, ‘bir duruma karşı teşekkür etme durumuna girmek’ biçiminde ifade edilebilir. Genelde kibarlık ve naiflik ile beraber saygılı bir şekilde teşekkür etmek anlamı üzerinden de ele alınabilmektedir.

You might be interested:  Sümeyye Ne Demek?

Aynı sorundan muzdarip ne demek?

Izdırap ve acı çeken. Aynı dertten muzdarip olanlar acılarıyla dertlendiler. Üzüntülü. Bir şeyden rahatsız, şikayetçi.

Sana müstesna ne demek?

Müstesna Kelimesinin Anlamı: Benzeri az bulunan, benzeri olmayan, istisna olan anlamına gelen bir kelime olarak kullanılmaktadır. Müstesna kelimesi sıklıkla kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Müstesna ile ilgili cümleler: *Senin müstesna bir yerin var.

Malül ne demek TDK?

Malul nedir TDK? sf. (ma:lul, l’ler ince okunur) 1. Sakat (kimse): “Ben, belki artık malulüm belki ömrümün sonuna kadar böyle kalacağım.” -N. Hikmet. 2. Hasta (kimse).

Müphem ne demek TDK?

Müphem Türk Dil Kurumu kelime anlamı olarak ‘belirsiz’ şeklinde tabir edilmektedir. Herhangi bir olay ve olgu ile kişinin yaşadığı belirsizlik olarak anlatılabilir. Özellikle edebi metinlerde çok sık karşılaşılan kelimeler arasında yer alıyor.

Imkan kelimesi nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle imkan şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı imkân şeklinde olmalıdır.

Bir şeyden muzdarip olmak ne demek?

Türk Dil Kurumu’na bağlı olarak muzdarip kelimesi, ‘Izdırap ve acı çeken’ şeklinde ifade edilmekte ve kullanılmaktadır. Herhangi bir durum karşısında mağduriyet yaşayarak bunun üzerinden ızdırap duyan insanlar anlatılır.

Izdırap mı?

Bu kelimenin ızdırap mı, ıstırap mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı ızdırap şeklinde olmalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *