Mütevazi Ne Demek?

Mütevazi insan ne demek?

Mütevazi kelimesinin sözlük anlamı ‘alçak gönüllü’ ya da ‘gösterişsiz’ olarak dile getirilir. Bu durum genelde kişi için onun bulunduğu karakter yapısına göre söylenir. Kendisiyle ya da yaptığı şeylerle övünmeyi sevmeyen, gösteriş yapmayan ve alçak gönüllü kişiler için mütevazı kelimesi kullanılmaktadır.

Mütevazi ne demek cümle içinde?

Mütevazi: Birlerine paralel anlamını ifade eden sıfat. Mütevazı: Gösterişsiz, alçak gönüllü anlamında olan sıfat. Mütevazı kelimesi ile ilgili örnek cümleler ise şunlardır: O kadar mütevazı bir kadındır ki asla sesini çıkarmaz.

Mütevazi ve mütevazı arasındaki fark nedir?

Arapça kökenli olan ve hem gösterişsiz hem de alçakgönüllü anlamına gelen kelime mütevazı iken mütevazi ile karıştırılmaktadır. Kelimenin ise doğru yazılışı ‘ Mütevazi ‘ olmaktadır. Hem anlamı olarak hem de eş anlamlısı olarak bulunan gösterişsiz ve iddiasız da mütevazı kelimesinin eş anlamlı sözcükleri olarak bulunur.

Mutamediyen ne demek?

Mütemadiyen Arapçadan gelen ve Türkçede yaygın kullanılan sözcüklerden biridir. Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı zaman anlamı, ‘Ara vermeden ve sürekli olarak’ biçiminde ifade ediliyor.

Mütevazi bir insan nasıl olur?

Çünkü mütevazi insanlar, yapmacıklıktan uzak, içten ve güler yüzlü tavırlarıyla gönülleri fethederler. Girdikleri her ortamda, bu yüzden dikkat çekerler. İnsanlara, kendilerini beğendirme gibi bir uğraşları yoktur. Kimseye karışmazlar, fakat ihtiyaç duyulduğunda seve seve yardıma koşarlar.

You might be interested:  Koreografi Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Mütevazi ne demek Ekşi?

sanıldığının aksine paralel demek.doğrusu mütevazıdır. mütevazı ile sıkça karıştırılan sıfat; anlamı da, “birbirine paralel olan”. alçakgönüllü demektir.

Mütevaziyen ne demek?

Birbirine paralel olan. (Vezy. den) Birbirine müvazi olan. Paralel. Gururlu olmayan, alçak gönüllü, kendi fakrını bilen.

Çok müteşekkir olmak ne demek?

Müteşekkir ile beraber aynı zamanda müteşekkir kalma şeklinde kelime grubu bulunmaktadır. Bu sözcük ise TDK üzerinden, ‘bir duruma karşı teşekkür etme durumuna girmek’ biçiminde ifade edilebilir. Genelde kibarlık ve naiflik ile beraber saygılı bir şekilde teşekkür etmek anlamı üzerinden de ele alınabilmektedir.

Tevazü ne demek?

Alçakgönüllülük anlamına gelen tevazu kelimesi yüzyıllardan bu yana kullanılan bir kelimedir. Alçakgönüllülük sizi diğerlerinden daha iyi veya daha yüksek olduğunu görmediğinizde ortaya çıkar.

Mütevazı nasıl yazılıyor?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Mütevazi şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Mütevazı şeklinde olmalıdır.

Alçak gönüllülük ne demek TDK?

Kendi değerini olduğundan aşağı gösteren, mütevazi ve başkalarını küçük görmeyen insanlara alçak gönüllü denir. Özellikle yaptığı herhangi bir iş ya da karakteri açısından kendini övmeyen insanlardır.

Mütevazı nasıl okunur?

17. Bütün ülke olarak ” mütevazı “yı ” mütevazi ” şeklinde telaffuz ediyoruz. Mütevazı: Alçak gönüllü. Mütevazi: Birbirine paralel olan.

Bilmukabele nerelerde kullanılır?

Birinin söylediği söze karşılık söylenen “ben de, size de, sizlere de” anlamında kullanılan bir söz. Örnek: “Hürmetler ederim. – Bilmukabele.

Mütemadiyen nasıl kullanılır?

Ara vermeden, sürekli olarak, biteviye. Cümle içinde kullanımı: Merhum hep bunları okurdu ve beynini mütemadiyen hayal doldururdu.

Kalender bir insan ne demek?

Kalender gösterişsiz olan, sade yaşamaktan yana ve alçakgönüllü kişilere denir. Kalender Ne Demek? Kalender kelimesinin bir diğer anlamı da mala, üne ve şöhrete önem vermeyen, toplum içerisinden kendini önemli ölçüde ayırmış kimselere de denmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *