Münzevi Ne Demek?(Çözünme)

Münzevi bir hayat ne demek?

Müzede kelimesi TDK açısından, ‘Tek başına kalmayı seven, insanlardan kaçarak ve uzak durarak yaşam sürdüren kişi ya da kişiler’ şeklinde ifade edilmektedir. ”O artık bu saatten sonra münzevi hayata geçti.”

Münzevi ne demek Osmanlıca?

münzevi / münzevî / مُنْزَو۪ي Yalnız başına çekilip kimse ile görüşmeyen, çekilip tek başına bir tarafta duran. Yalnızlık içinde ibadet eden.

Evraka ne demek TDK?

ç. a. (evra:kı) 1. Kâğıt yaprakları, kitap sayfaları. 2. Resmî kurumlarda işlem gören belgeler: “Mektupçu evrak okur, cevap yazar, muhabere işlerini idare ederdi.” -S. Yazılmış kitaplar, mektuplar veya yazılar.

Yadsımak kelimesinin anlamı nedir?

Yadsımak TDK kelime anlamı hakkında bilinmesi gerekenler. TDK açısından yadsımak kelimesinin, ‘Söylediği sözü, yaptığı işi ya da tanık olduğu bir durumu yapmadığını, bilmediğini söylemek, saklamak ve inkar etmek’ biçimde ifade edildiğini diye dile getirmek mümkün.

Vecd hali ne demek?

Vecd sözcüğü kimi yerlerde aşk ve aşktan gelen coşkunluk anlamında kullanılmaktadır. Bu aşk, tasavvuf edebiyatına göre ilahi aşk olarak nitelenir. Vecd ile anlatılmak istenen, ilahi aşktan gelen heyecandır. Kişi bu heyecana kapılarak kendisini unutacak durumda coşkulu olabilir.

Tesamuh ne demek sözlük anlamı?

TESAMUH Nedir Anlami TESAMUH: Hoş görme. Hoş görürlük. Birbirine kolaylık gösterme. Kayıtsız olma.

Etüd ne demek TDK?

a. 1. Herhangi bir konuda yapılan inceleme, araştırma. 2. Ön çalışma.

You might be interested:  Küheylan Ne Demek?(En iyi çözüm)

Ilim nedir Türk Dil Kurumu?

Türkçe sözcük, Ad halinde (eskimiş) bilimsel anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan ilmi kelimesi علمى‏ anlamındadır. Ilmi kelimesi tarihte bilinen ilk kez Türk Dil Kurumu, TDK (1940 – ~) eserinde yer almıştır.

Evreka etkisi nedir?

Evreka, ask-lında Arşimet ile bütünleşmiş olan bir sözcüktür. Evreka yanılgısı ise bir kişinin bir şeyi buldum sanıp olnun güvenirliğini test etmeden zihnini buna inandırmasıdır. Ancak bulunun yanlış çıkması halinde aslında bir yanılgı olduğu anlaşılıyor. Bu yüzden de sanma durumuna evreka yanılgısı denilmektedir.

Yadsımak hangi dil?

Yadsımak, Türkçe kökenli bir kelimedir. Mastar halinde bulunan sözcük, cümle içinde zaman ve kişiye bağlı olarak ekler alınıp, kullanılıyor. Genel olarak, yaptığı veya söylediği bir eylemi kabul etmeme anlamına geliyor.

Yadımsama ne demek?

Yadımsama ne demek? a. biy. Canlı protoplazmayı yapan büyük ve karmaşık yapılı moleküllerin enerji çıkararak yanması, yıkım, katabolizma, özümleme karşıtı. bk. yadımsama.

Yatsınma ne demek?

yadsıma. Bir yargıdan onun karşıtı olan yargıya geçme, nefiy. Yadsımak işi, inkâr. Denying.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *