Mundar Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Mındar ne demek?

Mundar kelimesi pek çok insanın karşısına çıkan ancak anlamı tam olarak bilinmeyen sözcüklerden biridir. Türk Dil Kurumu mundar kelimesi için, ‘kirli, pis’ karşılığını vermektedir.

Mundar etmek mı murdar etmek mı?

Mundar mı doğru ifadedir, murdar mı? Türk Dil Kurumu’na göre bu sözcüğün doğru yazımı ” murdar ” şeklindedir.

Mundar ne demek ekşi sözlük?

kirli, pis. bir atasozu. fellis catus ulasamadigi hodangile murdar der.

Menhudar ol ne demek?

“şanslı, mutlu ol evladım” anlamına gelen temlama. genellikle yaşını başını fazlasıyla almış insanlardan, özellikle elleri öpülünce duyulabilecek bir cümledir..

Hamam Kurna ne demek?

Hamam kurnası ne demek? Hamamlarda, içinde sıcak ve soğuk suyu karıştırmak ve biriktirip tas ile azar azar kullanmak üzere musluk altlarına yapılmış mermer ya da taş tekne. Hamama gider kurna beğenmez, düğüne gider zurna beğenmez (deyim).

Murdar ne deme?

Cinsel birleşmeden sonra yıkanmamış (kimse). 3. Dinî kurallara uygun olarak kesilmemiş olan (hayvan).

Mındar etmek nasıl yazılır?

TDK tarafından murdar olmak şeklinde belirtilen kelimenin doğru yazımı murdar şeklindedir. Murdar etmek şeklinde geçen deyimin de doğru yazımı murdar etmek şeklindedir.

Mundar kelimesi nasıl yazılır?

Bu kelimenin murdar mı, mundar mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı murdar şeklinde olmalıdır. Cümle içinde kullanımı: “Yemek murdar oldu, artık yenmez!”

You might be interested:  Gerekçe Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Murdar etmek ne demek TDK?

– Cinsel birleşmeden sonra yıkanmamış olan kişi, – Dini kurallara göre kesilmemiş olan hayvan, Bu doğrultuda murdar etmek özellikle dini kurallara göre kesilmemiş hayvanlar için kullanılan bir terimdir. Murdar olmak ise kirlenmiş ya da herhangi bir sebepten dolayı pis olan kimse için denir.

Necaset ne anlama gelir?

Necaset kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumuna göre pislik ya da dışkı demektir.

Mundar etmek nasıl yazılır?

MURDAR NASIL YAZILIR? Bu kelimenin murdar mı, mundar mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı murdar şeklinde olmalıdır.

Mumbar ne anlama gelir?

Zorlanmış. Cebr olunmuş. Mecbur kalış. Çaresiz kalıp başı sıkılan.

Bahtiyar ol demek ne demek?

Sözlüklerde bahtiyar olmak kelimesi anlamı mutlu olmak manasını taşımaktadır. Bir kişinin bir olay karşısında mutlu olması ve sevinmesi o kişi için bahtiyar oldu anlamı barındırmaktadır. Bahtiyarlık kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüklerinde mutluluk anlamına gelmektedir.

Mehrudar ne demek?

Berhudar ol, yaşlıların gençlere hitaben söylediği “İyi günler göresin” anlamına gelen bir iyi dilek sözüdür, bir duadır.

Mundar ölmek ne demek?

Murdan, ölmek anlamına gelirken, mundar kelimesinin sözlük anlamı da hayvan ölüsü demektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *