Msü Ne Demek? (Correct answer)

MSÜ sınavına girince ne olunur?

MSÜ bölümlerinin sivil üniversitelerden tek farkı, bu bölümlerin askeri alanda eğitim vermesi ve profesyonel subay ve astsubay yetiştirmesidir. Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler, standart fakülte diplomasının yanı sıra okullarına göre subay veya astsubay diploması da alırlar.

MSÜ sınavı ne işe yarıyor?

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı, ÖSYM tarafından uygulanan ortaöğretimden Askeri Okullara geçiş sınav sistemidir.

Mezunlar MSÜ sınavına girebiliyor mu?

Herhangi bir lise ve dengi okuldan mezun olan/olacak adaylar MSÜ ‘ne başvurabilir.

MSÜ sınavı kaç yaş sınırı?

2) Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır. 3) Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak.

MSÜ Sinavindan hangi meslekler var?

MSÜ bölümleri

 • Endüstri ve Sistem Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği,
 • Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Gemi İnş.
 • İşletme Yönetimi, Elektrik, Elektronik Haberleşme Teknolojisi,
 • Gemi Makineleri, Elektrik, Büro yönetimi,
 • Mekanik Uçak Teknolojisi, Aviyonik Uçak Teknolojisi,

MSÜ sınavı hangi sınıf konuları?

MSÜ sınavı, 135 dakika sürmekte ve toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Sorular, 9 adet dersin konularından meydana gelmektedir. Konuları ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Temel Kavramlar.
 • Rasyonel Sayılar.
 • Ondalık Sayılar.
 • Sayı Basamakları
 • Mutlak Değer.
 • Köklü Sayılar.
 • Üslü Sayılar.
 • Basit Eşitsizlikler.
You might be interested:  Itaat Ne Demek?(Çözüm bulundu)

MSÜ ye kimler başvurabilir 2021?

Herhangi bir lise ve dengi okuldan mezun olan/olacak adaylar MSÜ ‘ne başvurabilir.

MSÜ sadece TYT mi?

Milli Savunma Üniversitesi’nde okuyabilmek için YKS- TYT ve YKS-AYT oturumlarına katılmak zorunlu mudur? Asb.MYO için YKS- TYT ve Harp Okulu için YKS- TYT ile YKS-AYT oturumlarına katılmak zorunludur. 2019-YKS- TYT puanı 200 ve üzerinde olan adayların, bahse konu puanları geçerlidir.

MSÜ nasıl bir sınav?

MSÜ sınavı olarak zikredilen ve ÖSYM tarafından koordine edilen sınavın açılımı, Milli Savunma Üniversitesi sınavıdır. Bu sınav, kara, hava ve deniz harp okullarına öğrenci alımı için gerçekleştirilmektedir. MSÜ sınavı tamamıyla lise son sınıf öğrencilerinin katılım gösterebildiği bir sınavdır.

MSÜ sınavına hangi sınıflar girebilir?

11. sınıf öğrencileri MSÜ sınavına başvuru yapamazlar. MSÜ sınavına 2021 yılında (kesin kayıt tarihlerinden önce) mezun olabilecek adaylar ile 2020 ve 2019 yılında ortaöğretim kurumundan mezun olanlar katılabilmektedir.

MSÜ kimler girebilir 2022?

HERHANGİ BİR ORTAÖĞRETİM KURUMUNDAN 2020 VE 2021 YILLARINDA MEZUN OLMUŞ OLMAK VEYA 2022 YILI MSÜ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN SON TARİHİNE KADAR MEZUN OLACAK OLMAK. HARP OKULLARINA EN FAZLA 3, MESLEK YÜKSEK OKULLARINA EN FAZLA 4 DEFA BAŞVURUDA BULUNABİLİRLER.

Kara Harp Okuluna kimler girebilir?

MSÜ Sınavına Kimler Girebilir – MSÜ Başvuru Şartları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınmaktadır.

Kara Harp Okulu en az kaç yaş sınırı?

”Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2001 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir yaşında olmak. (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir.

You might be interested:  Asude Ne Demek? (Correct answer)

Askeri okula nasıl gidilir?

Adaylar, Birinci gün: Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Psikomotor Testi (Hava Harp Okulu adayları için), Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), İkinci gün: mülakat sınavları ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacaktır.

Kara Harp Okuluna kaçıncı sınıfta girilir?

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarının 8’inci sınıfında okuyorsanız ve sınava giriş yılının haziran döneminde doğrudan mezun oluyorsanız bu okullar için başvuru hakkınız var. Hazırlık dahil lise sınıflarında okuyanlar ise bu okullara başvuramaz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *