Melun Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Melun kime denir?

sf. (melu:nu) 1. Tanrı tarafından lanetlenmiş olan, lanetli: Melun şeytan. 2. a. Lanetlenmiş kimse: “Kendisini Müslüman adıyla takdim eden bu kır saçlı melunu da tanıdım.” -A.

Sil melun melun ne demek?

Üzgün bir biçimde (bakmak). Onlar midelerini doldururken biz bir kenarda melül melül iç çekiyorduk açlıktan. (mecazi) Elinden bir şey gelmeyerek hiçbir şey yapamayarak anlamsız anlamsız, boş boş bakmak.

Arapça Melaun ne demek?

Melun kelimesi Türkçe’de “lanete uğramış, lanetli” anlamına gelir. Arapça lˁn kökünden gelen malˁūn ملعون z “lanete uğramış, lanetli” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laˁnat لعنة z “lanet etme” sözcüğünün mefˁuludur.

Lain ne demek?

[l ince] (ﻟﻌﻴﻦ) sıf. (Ar. la’n “lânetlemek”ten la’іn) Lânetlenmiş, Hakk’ın rahmetinden mahrum olmuş, lânetli (kimse), mel’un: “Şeytân-ı lain.” “Şahs-ı lain.” Bu fitne âteşin îkād eden laîn ola (Nâilî).

Melen ne demek TDK?

Türk Dil Kurumu’na göre Melen isminin anlamı şöyle; İşlenmemiş, kıraç toprak.

Menfur olmak ne demek?

Taşıdığı anlam üzerinden ele alındığı vakit menfur Hadise, tiksindirici ya da iğrenç ve nefret edilen bir olay şeklinde öne çıkmaktadır. Herhangi bir durum ya da olay karşısında istenmeyen sonuçları ortaya çıkaran bir hadise şeklinde anlatmak mümkündür.

Mahsun ne anlama geliyor?

Ancak bilmeyenler için Türk Dil Kurumu açısından Mahsun kelimesi, ‘üzgün’ anlamı ile karşılık buluyor. Herhangi bir durum karşısında çaresiz kalan ve bu çerçeve içerisinde üzgün olan kişiler adına söylenen bir kelimedir.

You might be interested:  Otorite Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Melim Melim bakmak ne demek?

derin derin bakmaktır. bazı yörelerdeki tabiri dalaklanmış mal gibi bakmaktır.

Melil melil bakmak ne demek?

sıf. Melül kelimesinin halk ağzındaki şekli, mahzun, üzgün: Eşinden ayrılan neden bellidir / Gezer melil melil iller içinde (Karacaoğlan).

Alicenap ne anlama gelir?

Yaşantısı içerisinde onurlu, şerefli bir duruş gösteren kişiler için alicenap denmektedir.

Melun kuranda geçiyor mu?

Melda ismi Kuran’da geçmemektedir.

Melune ne demek?

(ﻣﻠﻌﻮﻧﻪ) i. (Ar. mel’ūn’un müennes şekli mel’ūne) Herkesin nefret ettiği lânetlenmiş kadın.

Lain Arapça ne demek?

Lain kelimesi Türkçe’de “lanet eden” anlamına gelir. Arapça lˁn kökünden gelen lāˁin لاعن z “lanet eden” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laˁana لعن z “lanet etti” fiilinin failidir. Lain kelimesi tarihte bilinen ilk kez Aşık Paşa, Garib-name (1330) eserinde yer almıştır.

Şeytan ı Lain nedir?

şeytan – ı lain / şeytan – ı lâîn Kovulmuş, lanetlenmiş şeytan.

Lain ne demek TDK?

sf. (lai:n, l ince okunur) esk. Lanetlenmiş, melun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *