Mantalite Ne Demek?

Mantalite ne demek türkçesi?

Mantalite Fransızca kökenli bir sözcüktür. İsim olarak kullanılan mantalite kelimesinin anlamı anlayış, düşünce gücü demektir.

Mantalite ne demek tıp?

Mental, zihin ve bilinç anlamına gelirken, mantalite de anlayış ve kavrama gücü demektir.

Mantalite ne demek Ekşi?

kökeni fransızca olup düşünce yapısı, anlayış biçimi, anlamına gelmektedir.

Terennüm nedir ne demek?

Terane nağme ve melodi anlamına gelirken, terennüm kelimesi de kafiyeli dizeleri ya da bir güfteyi nağmeli bir şekilde okumak demektir. Bu kelime daha çok Türk Sanat Müziği eserleri için kullanılır.

Tavşar ne demek?

(nsz) Bir iş, bir durum vb. gücünü, hızını kaybetmek, yavaşlamak, gevşemek: “Bütün galeyanı, bu taş gibi karşısında oturan, her an fırlayacak adam önünde tavsadı.” -N. Hikmet. Hızı, tezliği, gücü azalmak, sönmeye başlamak.

Seküler kadın ne demek?

Seküler, dinden bağımsız, dinî ya da ruhanî olmayan; manastır düzeninin bir parçası olmayan.

Mantalite nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Mentalite şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Mantalite şeklinde olmalıdır.

Mantalite hangi dil?

Fransızca mentalité “düşünce tarzı” sözcüğünden alıntıdır.

Entegre olmak ne demektir?

Entegre olmak bütünleşmek ve uyum sağlamak olarak tanımlanabilir. Entegre etmek ise birleştirmektir. Entegrasyon işleminin yapılması entegre edilmesi olurken işlemin kendisine entegre olmak denilebilir. Farklı sistemlerin bir arada çalışması entegre olmak terimine örnek olabilir.

You might be interested:  Yazgı Ne Demek? (Correct answer)

Ikonik ne demek?

İkonik anlamı bakımında simgesel demektir. Yani bir janranın ya da bir oluşumun simgesi anlamında kullanılır. Müzikte de bir müzik türünün ikonik olması onun simgeselliğini vurgular. Bu bakımdan onun bu janra ile anıldığını belirtir.

Günün mottosu ne demek?

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bir kelime olan motto kelimesi İtalyancadan dilimize geçmiştir. TDK’ya göre anlamı ‘özdeyiş, slogan’dır. Genel olarak belli bir düşünce biçimine sahip olmamız da bir mottomuz olduğu anlamına gelmektedir.

Elzem olan ne demek?

Geçmişte daha çok kullanılan bu kelimenin anlamı daha lazım, en lazım veya çok gereklilik anlamlarına gelmektedir. Çok gerekli ve yapılması çok önemli bir konu karşısında elzem kelimesi kullanılabilir.

Tarannum ne demek?

Arapça rnm kökünden gelen tarannum ترنّم z “makamla söyleme, ‘tirinam’ gibi anlamsız sözlerle şarkı söyleme” sözcüğünden alıntıdır. Terennüm kelimesi tarihte bilinen ilk kez Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) eserinde yer almıştır.

Mecra ne anlama gelir?

Mecra ne demek örnek? (mecazi) Bir işin gidişi, bir işin doğrultusu, akış. 2014 yılında bazı köşe yazarlarının mecra değiştirdiği görüldü. (halk dilinde) Ortam, zemin. Örnek cümleler: Sanatını icra edebileceği tek mecra olarak bir dergi çıkarmayı düşünür.

Cananım ne demek TDK?

Gönülden sevilen, gönül verilmiş olan kadın, sevgili.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *