Manidar Ne Demek? (Correct answer)

Manidar nedir türkçe anlamı?

İma edercesine, anlamlı ve düşündürücü anlamında kullanılan osmanlıca bir kelimedir.

Manidar ne demek ekşi sözlük?

imalı, laf koymalı, şaşırtıcı, kışkırtıcı, eğlenceli vb. yada herhangisi.

Manidar soz ne demek?

Manidar sözcüğü genelde bir olayı hatırlatan, duyguları harekete geçiren anlarda kullanılır. Bu kelime bazen de bir şeyi ima etmek amacıyla kullanılır ki bu ima zaman zaman alay amaçlıdır.

Manidar bulmak ne demek?

Genelde halk dilinde yalnızca düşündürücü ya da ima etmek gibi anlamları üzerinden bilinir. Ancak bu kelime birçok değişik anlamı kapsamında da kullanılır. Örneğin manidar bulmak ‘düşündürücü’ ya da ‘gizli anlamı bulunan’ şeklinde tabir edilebilmektedir.

Anlamsızın anlamı nedir?

Anlamı olmayan, önemli bir şey anlatmayan, manasız, absürt. Meaningless.

Argoda madara ne demek?

Evet, ” madara ” kelimesine baktığınızda, Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde, “kötü, sevimsiz” yazıyor. Sonra da, ” Madara olmak” deyimini “kötü duruma düşmek”, “yalanı, yanlışı ortaya çıkmak” diye tanımlıyor. TDK Sözlüğü’ne göre ” madara “, Farsçadan dilimize geçmiş bir argo kelime.

Manidar bakışlar ne demek?

‘ Manidar Bakış ‘ demek, ‘Anlamlı Bakış ‘ demektir. Söz gelişi birine, toplantıya katılması için haber göderiyorlar. Haberciye soruyorlar: ‘Ne dedi? ‘ Haberci de diyor ki: ‘Bir şey demedi; sadece manidar baktı bana’ Manidar bakışın anlamını ‘bakan’ ile bakılan bilir: yani bir gizem vardır.

You might be interested:  Serenad Ne Demek?(Çözünme)

Çok müteşekkir olmak ne demek?

Müteşekkir ile beraber aynı zamanda müteşekkir kalma şeklinde kelime grubu bulunmaktadır. Bu sözcük ise TDK üzerinden, ‘bir duruma karşı teşekkür etme durumuna girmek’ biçiminde ifade edilebilir. Genelde kibarlık ve naiflik ile beraber saygılı bir şekilde teşekkür etmek anlamı üzerinden de ele alınabilmektedir.

Manidar nasıl yazılır TDK?

Aynı zamanda TDK Sözlüğünde Ahmet Ümit’in manidar kelimesini kullandığı bir cümleye yer verilmiştir, o cümleyse; ”Soruyu soruşum da ses tonum da manidardı.” ‘Anlamlı’ manasına gelen manidar kelimesi yer alan bu cümleyle ifade edilmiştir.

Mutamediyen ne demek?

Mütemadiyen Arapçadan gelen ve Türkçede yaygın kullanılan sözcüklerden biridir. Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı zaman anlamı, ‘Ara vermeden ve sürekli olarak’ biçiminde ifade ediliyor.

Imalı anlamı nedir?

imalı için 1 adet anlam bulundu. Üstü kapalı, örtülü (söz veya davranış).

Ima vermek ne demek?

İma etmek, bir şeyi direkt değil dolaylı bir şekilde anlatmak demektir.

Cok minnettar olmak ne demek?

a. Birinden gördüğü iyiliğe karşı kendini borçlu sayan, gönül borcu olan kimse, gönül borçlusu: “Çocuklarıma karşı gösterdiğiniz ihtimam ve alakaya bilhassa minnettarım.” -E.

Oldu o zaman ne demek?

konusmayi bitirip yola koyulmak isteyen kişinin kaçış ünlemi. bazen de misafir yolcu ederken kullanılır.

Nükteli bir dil ne demek?

Genellikle şaka bir söz için kullanılan bu kelime, ince ve kibar şekilde yapılan espri anlamındadır. TDK tarafından yapılan açıklamaya göre nükte yapmak; esprili yani nükteli bir söz söylemek anlamındadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *