Mahmur Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Gözleri Mahmur ne demek?

Gözleri Mahmur ne demek? Uykudan sonra üzerinde sersemlik, ağırlık bulunan. Süzgün, dalgın bakışlı ( göz ). Uyku basmış göz, baygın göz.

Mahmur surat ne demek?

Dilimize Arapçadan geçmiş olan bu sözcük bayılmak üzere olan kişi anlamına gelir. Mahmur -ı Ayn şeklinde yazılan tamlama ise süzgün bakışlı yar demektir.

Mahrur ne demek TDK?

Mahur kelimesinin iki anlamı bulunmaktadır. TDK ‘ya göre mahur kelimesi, klasik Türk müziğinde bir makamı ifade etmektedir. Mahur makamı neşeli, şen bir makamdır. Mahur bakışlı kelimesi, yumuşak, süzgün bakışı nitelemek için kullanılır.

Mahmur mahmur bakmak ne demek?

Sarhoşluğun sebep olduğu sersemlik içinde olan. Uykudan sonra üzerinde sersemlik, ağırlık bulunan. Süzgün, dalgın bakışlı (göz).

mAh ne anlama gelir?

mAh ya da miliampere-hour, pillerin tek seferde toplam ne kadar enerji depolayabildiğini gösterir. Bunu şöyle açıklayalım: Örneğin 100 miliamper çeken bir cihaza 1500mAh bir pil takıldığında, pil 15 saatte boşalır. Ancak 150 miliamper çeken bir cihaz, aynı pili 10 saatte boşaltabilir.

Kalendar Meşrebim ne demek?

sıf. ve i. (Fars. ḳalender ve Ar. meşreb “huy, tabiat” ile ḳalender- meşreb ) Kalender tabiatlı, dünya malına önem vermeyen, her şeyin üzerinde durmayan (kimse): Ben kalender – meşrebim güzel çirkin aramam (Kanto).

Mahrur ne demek osmanlica?

mahmur / mahmûr / مخمور (Hamr. dan) Sarhoşluğun verdiği sersemlik. Uyku basmış ağırlaşmış göz. Baygın göz.

You might be interested:  Hyung Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Mahmur ne demek Ekşi?

eş anlamlarını henüz öğrendiğim kelime: akşamdan kalma (bkz: hangover), çakırkeyif, içkili, esrik, kafayı bulmuş, keyfi yerinde, körkandil, körkütük, küfelik, yüklü.

Tabiat unsuru nedir?

Kendi kuralları çerçevesinde sürekli gelişen, değişen canlı ve cansız varlıkların hepsi, doğa.

Mahur manası ne?

Mahur kelimesinin iki anlamı bulunmaktadır. TDK’ya göre mahur kelimesi, Alaturka Türk müziğinde bir makamı ifade etmektedir. Mahur makamı neşeli, şen bir makamdır. Mahur kelimesi aynı zamanda farklı kaynaklara göre kumarhane ve meyhane anlamlarında da kullanılabilmektedir.

Mahinur ne demek TDK?

Mahinur ismi ışıklı ay anlamına sahip bir isimdir.

Hamster TDK da ne anlama gelir?

TDK Bilim ve Sanat terimleri sözlüğüne göre hamster ne demektir? Yanaklı fare, oynak kemirgen, sevimli sincap, cırtlak sıçan.

Mahmurlaşmaya görsün ne demek?

Uykudan sonra duyulan ağırlık ve sersemlik.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *