Mahal Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Mahal kelimesi ne demek?

Mahal kelimesi Türkçe’de “çözme yeri, durma veya konaklama yeri, konak, durak” anlamına gelir. Arapça ḥll kökünden gelen maḥall محلّ z “çözme yeri, durma veya konaklama yeri, konak, durak” sözcüğünden alıntıdır.

Mahal ne demek edebiyat?

” mahal ” sözcüğü: “yer, yöre, mevzi.” anlamındadır.

Endişeye mahal yok nedir?

Endişeye mahal yok ne demek? deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Endişelenin gereği yok. “Her şey kontrolümüz altında, endişeye mahal yok.”

Mahal vermemek ne demek?

Mahal vermemek ne? deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Bir olayın gerçekleşmesine imkân vermek. “Yanlış anlaşılmaya mahal vermek istemem.”

Mahal ne demek Osmanlıca?

Yer, mahâl, semt.

Meskun Mahal ne demek hukuk?

Meskun; Arapça kökenli bir kelimedir ve sözlük anlamı olarak “içinde oturulan, ikamet edilen” demektir. Meskun mahal ise insanların sürekli ya da geçici şekilde yaşadığı yaşam alanlarını ifade eder. Meskun mahaller; il, ilçe, kasaba, köy ve mezra gibi yerleşim birimleri olabilir.

Mahal olmadığı ne demek?

Lüzumu, gereği olmamak. Gerekli ve uygun görülmemek.

Mahal ne demek kelam?

Mahal kelimesi Türkçe’de “çözme yeri, durma veya konaklama yeri, konak, durak” anlamına gelir. Arapça ḥll kökünden gelen maḥall محلّ z “çözme yeri, durma veya konaklama yeri, konak, durak” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥalla حلّ z “çözdü, durakladı” fiilinin ismi zaman ve mekânıdır.

You might be interested:  Abv Ne Demek? (Correct answer)

Tac Mahal kim tarafından yapılmıştır?

Mahal numarası: Mimarlıkta, bir yapının keşfinde kullanılmak üzere planlarda her hacme ayrı ayrı yazılan numara.

Mahal bırakmamak ne demek?

fırsat vermemek, yer açmamak.

Silik ne demekdir?

Silik kelimesi Türkçe’de bir cismin üzerindeki şeklin veya yazının silinmiş yahut silikleşmiş olduğunu veya bir insanın karakterinin dikkat çekmeyen, belirgin olmayan özellikte olması anlamında kullanılır. İki şekilde de sıfat olarak kullanılır.

Mimaride mahal ne demek?

Mahal listesi, bir inşaat imalatının tamamında kullanılacak ve her ortamda yapılacak tüm uygulamaları ayrı ayrı gösteren imalat listeleri bütünüdür. İnşaatlarda kullanılacak malzemeler mahal listesinde gösteriliyor. Mahal listesinde kullanılan poz numaralarının mimari planlar ve metrajla tam uyumlu olması gerekiyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *