Mağrur Ne Demek?(En iyi çözüm)

Mağrur olmak ne demek?

Mağrur sözcüğü TDK sözlüğünde ” kibirli, kendini beğenmiş ve gururlu” anlamlarıyla açıklanmıştır. TDK sözlüğü, bu kelimeyi “kurumlu” olarak da açıklar. Kurumlu olmak, kendisiyle övünmek anlamındadır.

Mağrur duruş ne demek?

gururlu duruş anlamına gelen kelime. gurur, bir duygunun, bir içgüdünün, ifadesidir. magrur ise bu duygunun fiziki duruşudur.

Marur ne demek?

Marur ne demek? Herkesçe bilinen, tanınan, belli, sanlı. Dinî bakımdan uygun görülen, beğenilen, buyrulan. Makul, meşru ve makbul olan davranışlar ve ilişkiler.

Mağrur ne demek örnek cümle?

Kurumlu, gururlu. Gurur belirten. Cümle içinde kullanımı: Şair ince, fakat mağrur bir gülümseyişle şu cevabı verdi.

Mağrur tavır ne demek?

Kendine çok fazla güvenen.

Mahrur ne demek?

Mahrur ne demek? 1. Öfke, kin, hasret, arzu vb. bir sebeple içi yanan, ateşli, kızgın (kimse): Mahrûr-i ciğer-teşneyiz ey sâki-i müşfik / Geldikçe elinden bize teklîf-i ayâğ et (Nâilî).

Mağrur ve mütevazi ne demektir?

Mütevazi: Allah’a karşı acz ve fakrını kabûl edip o’na itaat eden. Mağrur: Allah’a karşı acz ve fakrını kabûl etmeyip itaat etmeyen.

Ma rur ne demek?

Dinî bakımdan uygun görülen, beğenilen, buyrulan.

Tasavvuruna ne demek?

Tasavvur kelimesi birden fazla anlamı ile değerlendirilen sözcüklerden biridir. – Hayal etme, zihinde canlandırma ya da göz önüne getirme. – Amaç, düşünce, niyet, plan veya maksat.

You might be interested:  Saye Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Mahsun ne anlama geliyor?

Ancak bilmeyenler için Türk Dil Kurumu açısından Mahsun kelimesi, ‘üzgün’ anlamı ile karşılık buluyor. Herhangi bir durum karşısında çaresiz kalan ve bu çerçeve içerisinde üzgün olan kişiler adına söylenen bir kelimedir.

Kibir nedir kısa bilgi?

Kibir, kendini başkalarından üstün görmektir. Başkalarını beğenmeme ve kendini diğerlerinin üstünde görme davranışıdır. Bir davranış olarak dışarıya yansımayabilir. İnsan kendi içinde gizli bir büyüklenme hissine sahip olabilir.

Matuf ne demektir?

Gerçekleşmek veya yapılmak. Bir durumdan başka bir duruma geçmek. Herhangi bir durumda bulunmak. Uygun düşmek, yerinde görülmek.

Mütevekkil ne demek ne demek?

Vekil kelimesinden türetilmiş olan mütevekkil sözcüğü dilimize Arapçadan geçmiştir. Vekil, aracı ve yetkili manasına gelirken mütevekkil de başka birini kendisi için vekil olarak atayan kimse demektir.

Muzip kime denir?

Muzip, takılgan olan kişiler için kullanılan bir kelimedir. Yaramaz kelimesiyle birlikte de, cümle içerisinde çok kullanılabiliyor.

Mağdur Magdure ne demek?

Suçtan ve haksız eylemden zarar gören kişi. Aggrieved.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *