M.T.O.K Ne Demek?(Çözünme)

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme öncelikle ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir.

Mtok ye kimler girebilir?

Teknoloji Fakülteleri bünyesinde yer alan ve yanlarında MTOK yazan bölümlere sadece ilgili alandan Meslek Liseliler başvurabilirler. Hiçbir şartla diğer öğrenciler bu alanları seçemezler. Teknoloji Fakülteleri MTOK bölümleri 2011 yılına kadar YGS 1 puan türü ile öğrenci almaktaydılar.

Mtok bölümleri kaç yıllık?

İntibak programından muaf olmak için Matematik ve Fen derslerinden yapılacak olan muafiyet sınavında başarılı olmak gerekir. Yani M.T.O.K bünyesindeki bölümlerin eğitimi intibak dahil 5 yıldır.

Mtok hangi bölümler var?

Bilişim Alanında Hangi Bölümler Tercih Edilmelidir?

  • Adli Bilişim Mühendisliği ( M.T.O.K. )MF-4.
  • Bilgisayar Mühendisliği ( M.T.O.K. )MF-4.
  • Bilişim Sistemleri Mühendisliği ( M.T.O.K. )MF-4.
  • Biyomedikal Mühendisliği ( M.T.O.K. )MF-4.
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği ( M.T.O.K. )MF-4.
  • Yazılım Mühendisliği ( M.T.O.K. )MF-4.

Mtok üniversiteleri kaç yıllık?

MF-4 Puan Türü ile Öğrenci Alan 4 Yıllık Lisans Bölümleri Bilgisayar Mühendisliği ( M.T.O.K. )

Mtok kimler tercih edebilir 2021?

Teknoloji Fakülteleri bünyesinde yer alan ve yanlarında MTOK yazan bölümlere sadece ilgili alandan Meslek Liseliler başvurabilirler. Hiçbir şartla diğer öğrenciler bu alanları seçemezler.

Mtok üniversiteleri nerelerde var?

Elektrik-Elektronik Mühendisliği ( M.T.O.K. ) Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

  • AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (4 Yıllık) (Teknoloji Fakültesi) Devlet.
  • GAZİ ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (4 Yıllık)
  • MARMARA ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (4 Yıllık)
  • SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ ( M.T.O.K. ) (4 Yıllık)
You might be interested:  Metroseksüel Ne Demek?(Çözünme)

Otomotiv Mühendisliği kaç yıllık?

Otomotiv Mühendisliği, üniversitelerde Mühendislik ya da Teknoloji Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Her mühendislik dalında olduğu gibi bu bölüm de yalnızca Sayısal puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir.

Yazılım Mtok nedir?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. Bu sayede teknoloji fakülteleri kurularak başta mühendislik bölümleri olmak üzere meslek ve teknik lise mezunu öğrencilere daha bir çok bölümün önü açılmıştır.

Teknoloji fakültesi hangi üniversitelerde var?

C: Teknoloji fakülteleri şu üniversitelerde var; Fırat (Elazığ), Karabük, S.Demirel (Isparta), Marmara (İstanbul), Gazi (Ankara), Sakarya, Kocatepe (Afyonkarahisar), Nevşehir, Karadeniz Teknik (Trabzon), Muğla, Kırklareli.

Tercih kılavuzunda Mtok ne demek?

Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme öncelikle ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir.

Bilişim Sistemleri Mühendisliği kaç bin?

Tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü 2021 taban puanları en düşük 283,51268, en yüksek 430,57570’dir. Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü 2021 başarı sıralaması en düşük 299099, en yüksek 71500’dir. Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.)

Mtok ek puan veriyor mu?

MTOK Seçecek Meslek Liselilerin Katsayı Durumu Ne Olacak? Mesleki Teknik Ortaöğretim Kurumları ( MTOK ) olarak ifade edilen kontenjanlara eskiden olduğu gibi sadece meslek liselerinin ilgili alan mezunu öğrencileri başvurabilecekler. Ek katsayı söz konusu değildir.

Bilgisayar Mühendisliği Mtok kimler girebilir?

M.T.O.K. uygulamasıyla getirilen yenilik bu okullara sadece ilgili mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun öğrencilerin yerleşebilmesidir. Bu sayede teknoloji fakülteleri kurularak başta mühendislik bölümleri olmak üzere meslek ve teknik lise mezunu öğrencilere daha bir çok bölümün önü açılmıştır.

You might be interested:  Haşa Ne Demek? (Question)

Mtok dan nasıl tercih yapılır?

M.T.O.K. kontenjanlarına mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının ilgili alan/dallarından mezun olan adaylar öncelikli olarak yerleştirilir. Bu kontenjanların boş kalması durumunda diğer ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirilir.

Mtok nedir Ekşi?

mtok mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının kısaltılmasıdır. üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer m.t.o.k. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *