Lokal Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Lokal ne demek mekan?

Lokal mekan ne demek? Sınırlıbir yerle ilgili olan, yerel, mevziî. Bir dernek veya kuruluşun üyelerinin buluşmalarıiçin ayrılmışyer, dernek evi. Müzikli eğlencelerin yapıldığı yer, gece kulübü.

Lokal ne demek TDK?

Lokal, sıklıkla hayatın farklı alanlarında karşımıza çıkan kelimelerden biri olmaktadır. Latincede ise lokal kelimesi yer anlamı taşımaktadır. Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre lokal kelimesi anlamları; müzikli eğlencelerin yapıldığı yer, dernek evi, yöresel ve yerel şeklinde verilmiştir.

Lokal olarak uygulama ne demek?

Hastaya verilen ilacın uygulandığı bölgede gösterdiği etkiye lokal etki denir. Lokal uygulama ilacın belli bir bölgeye etki etmesi amacıyla kullanılır. Bu yollardan bazıları (intranazal, rektal, bukkal) kullanılma nedenine ve kullanılan ilaca bağlı olarak sistemik etki elde edilmesine de olanak sağlar.

Lokal nedir Ekşi?

bir çok meslek odasının veya derneğin alkol tüketme amacı ile açtıkları buluşma yeri

Tıp dilinde lokal ne demek?

Lokal, bölgesel. Lokal Anestezi: İşlem yapılacak bölgeye uyuşturucu ilaç enjeksiyonu. Diş çekimi ve biyopsi gibi işlemlerde kullanılır. Lokal ve regional anestezi biribirine benzer ancak farklıdır.

Lokal izin belgesi nedir?

Lokal, dernek üyelerinin soysal ihtiyaçlarını karşılamak üzere mülki idare amirinin izni ile açılan tesistir. Federasyon ve konfederasyonlar hariç, lokal açabilmesi için derneğin en az bir yıldan beri faaliyette bulunması şarttır.

You might be interested:  Siraç Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Öğrenci Lokali nedir?

Genellikle üniversite ve yüksek okullarda öğrencilerin dinlenmeleri, toplumsal gereksinmelerini gidermeleri ve boş zamanlarını değerlendirmeleri için ayrılan yer ya da bu amaçla yapılmış olan bina.

Lokal çalışma nedir?

Dernekler Yönetmeliğinin 56. maddesi uyarınca; Lokal, dernek üyelerinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere mülki idare amirinin izniyle açılan tesistir. Federasyon ve konfederasyonlar hariç, lokal açabilmesi için derneğin en az bir yıldan beri faaliyette bulunması şarttır.

Koloni bölgeleri ne demek?

Koloni, bir devletin nüfusunun bir bölümünü yerleştirmek için denizaşırı bir ülkeyi ele geçirerek yurttaşlarını oraya iskan etmesi halinde meydana gelen yeni yurttur. Yeni fethedilen ülke sömürge değil, onu kuran devletin normal bir parçasıdır.

Rektal uygulama ne demek?

Rektal Tüp Uygulama. Bağırsakların alt kısmında toplanan flatusun (gazın) yaptığı distansiyonu azaltmak için rektuma uygun tüp yerleştirilmesidir.

Rektal ilaç uygulama ne demek?

Rektum veya kolonun bazı yüzeyel hastalıklarında (hemoroid, anal fissür, polip vb.) lokal etki sağlamak için ilacın supozituvar, enema, lavman veya merhem şeklinde uygulanmasıdır.

Lokal anestezi nerelerde kullanılır?

Lokal anestezi, göze ya da kulağa damla damlatılarak veya diş eti, ağız ve burun içi gibi ince doku tabakası (mukoza) bulunan bölgelere krem sürülerek de yapılır.

Lokal alkol ne demek?

aslı “yerel içki” olan, kökeni ise ingilizce olan ” local drink” den gelen,bizde ise her nasılsa yerli içki olarak türkçemize yerleşen kelime. herşey dahil otellerde bol suyla karıştırılıp ikram edilen içecek. kalitelisinden odun vermeyen ickilerin kalitesinden odun verilmiş ucuzlastırılmıs halidir.

Lokal işletmek nedir?

Lokal, dernek üyelerinin soysal ihtiyaçlarını karşılamak üzere mülki idare amirinin izni ile açılan tesistir. Dernekler, başka bir dernek, gerçek veya tüzel kişi ile ortaklaşa lokal açmaz. Federasyon ve konfederasyonlar hariç, lokal açabilmesi için derneğin en az bir yıldan beri faaliyette bulunması şarttır.

You might be interested:  Teslimiyet Ne Demek?(En iyi çözüm)

Mekan argoda ne demek?

argoda tuvalet anlamında kullanımı yaygınlasma egilimi olan sozcuk. nereye gidiyorsun sorusuna tuvalete yerine, ” mekana ” seklinde cevap verme aliskanlıgı artmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *