Liyakat Ne Demek?

Liyakat sahibi olmak ne demektir?

Türk Dil Kurumu açısından Liyakat kelimesine bakıldığında ehli olmak, iş bilir ve değerli anlamları taşımaktadır. Örneğin Liyakat göstermek bir işte başarı gösterme anlamı taşımaktadır. Herhangi bir işte yetenekli, uygun ve elverişli olmak Liyakat sahibi anlamına gelmektedir.

Siyasette liyakat nedir?

Kökeni Arapça olan kelime layık olma anlamına gelmektedir. Mesleki anlamda ise liyakat kavramı somut verilere dayanarak bir seçim aşamasının adaylar içinde mesleğin sorumluluklarına uygun olarak yapılması anlamına gelmektedir.

Liyakat Yönetimi Nedir?

Liyakat ilkesi; kamu hizmetine giriş, hizmet içerisinde yatay ilerleme ve dikey yükselme ile görevlendirmelerin şeffaf, yeterlilik, uygunluk, kıdem ve başarı ölçütlerine dayandırılması ve herhangi bir iş için o işe uygun yetenekli ve donanımlı kişilerin olmasına dikkat edilmesi anlamına gelmektedir.

Liyakate önem vermek ne demek?

Sözlük anlamı “bir kimsenin kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu” olarak karşımıza çıkar. Liyakat sahibi olmak, liyakat göstermek gibi söylemleri sık sık duyarız. Örneğin siyasette, memurlukta, askerlikte haber bültenlerinde liyakate uygun bulunmadı denir.

Liyakat kuralı nedir?

Arapça kökenli olan liyâkat kavramı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu” olarak tanımlanmıştır. Bu kavram toplumumuzda ifade ediliş biçimi olarak “işi ehline bırakmak”, “işi lâyıkıyla yapmak”, “işin hakkını vermek”, “işinin piri olmak” şeklinde kullanılmaktadır.

You might be interested:  Duyarlı Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Liyakat esası ne demek?

Aynı zamanda liyakat esası da yeni merak edilen kelime grupları arasında yer almaktadır. Bu esas kişinin herhangi bir iş ya da olgu ve benzeri durumlar karşısında; uygunluğu, laik olması ve yakışması şeklinde anlatılabilmektedir.

Riyakad ne demek?

Riyakar kelimesi Arapça kökenlidir. Bu kelime, sıfat, ikiyüzlü, aldatma ve riya vb. kaçınılması gereken ve herkesin kaçınması gereken, topluma aykırı, insanlığa aykırı ve dine aykırı davranış vardır.

Liyakat değil sadakat hangi padişah?

Ergenekon tutuklamaları nedeniyle ordudaki muvazzaf generallerin diken üzerinde olduğu şu günlerde II. Abdülhamit döneminde yaşanan sıradışı bir sadakat – liyakat hikayesini hatırlayalım.

Liyakat nedir ekşi sözlük?

liyakat böyle birşeydir. yeterlilik gösteren veya gösteremeyen kişiye o işe layık olduğunu veya olmadığını belirten derecelendirme ve değerlendirme sözcüğü, bir bonus olarak atalarımızın “adam hacı mı olur varmakla mekke’ye; eşek evliya mı olur, taş çekmekle tekkeye” atasözünü aklımıza getiriyoruz kısaca.

Liyakat nedir sosyoloji?

Dilimizde “yakışmak, yaraşmak” anlamlarına gelen liyakat, bir kişinin bir emaneti, bir görev ve sorumluluğu üstlenmeye uygun olma durumunu ifade eder. İnsanî ve ahlâkî anlamda hakkaniyet köprüsü ile objektifliğe merdiven dayar.

Liyakat ve ehliyet ne demek?

Ehliyet ve liyakat, birbirinin kardeşi sayılabilecek iki kelime. Ehliyet ile liyakatin dilimizdeki bu kullanılış yerlerine bakarak ehliyetin içeriden ve aslî bir ”yeterlik” anlamını, liyakatin ise dışarıdan ve belki izafî bir ”uygunluk” anlamını taşıdığını söyleyebiliriz.

Liyakat düşünce ne olur?

PUBG Mobile oyununda önemli özelliklerden biri liyakat puanıdır. Liyakat puanın düşmesi sizin başka kişilerle oyuna girmenizi engeller ve bu yüzden takım arkadaşlarınızla oyuna giremezsiniz. Liyakat puanınızı tek başınıza oyun oynayarak yükseltmeye çalışmalısınız.

Osmanlıda liyakat sistemi nedir?

Liyakat, dilimize Arapça’dan geçmiş; hak edenin ya da ehil olanın görevde olduğu, bürokraside yer aldığı anlamlarına gelen merit sistemin bilinen ismidir. Liyakat sistemi, toplumların tüm mekanizmalarında yetenekli ve tepeden serpme değil, hak ederek gelmiş insanların olmasını ön görür.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *