Konsinye Ne Demek?(En iyi çözüm)

Konsinye satış ne demek?

Konsinye işlemi, bir işletmenin daha önceden tespit edilmiş olan bir fiyatla ya da günün koşullarına göre satılmak için diğer bir işletmeye mal göndermesi işlemine denir. Malı gönderen işletmeye ya da tüccar konsinyatör, malı satmak için teslim alan tüccar veya işletmeye de konsinye adı veriliyor.

Konsinye araç ne demek?

Konsinye araç nedir sorusu, ruhsatta sahibi olarak görünen kişi tarafından; araç alımı, satışı ya da kiralaması yapan firmalara emanet olarak bırakılan araçlar olarak yanıtlanabilir.

Konsinye Türkçesi nedir?

Konsinye kelimesi Türkçe ‘de “emanet” anlamına gelir. Fransızca sözcük Fransızca consigner “emanet etmek, devretmek” fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince consignare “1. bir belgeyi mühürlemek, tasdik etmek, 2. mühür ve imzayla bir hakkı veya yetkiyi devretmek” fiilinden evrilmiştir.

Konsinye ne demek kısa?

Konsinye; bir satıcının, başka bir satıcı, dağıtıcı veya komisyoncuyla mallarının ederini satıldıktan sonra almak üzere yaptığı satış işlemine denmektedir.

Konsinye yöntemi nedir?

Bir satıcının, başka bir satıcı, dağıtıcı veya komisyoncuyla mallarının ederini satıldıktan sonra almak üzere yaptığı satış, ödeyesiye satış. Kesin satışı daha sonra yapılmak üzere mal gönderilmesi biçiminde gerçekleştirilen, mal bedelinin sonradan ödendiği ve tamamen güvene dayalı bir satış ve ödeme yöntemi.

Konsinye dükkanı ne demek?

Türkçe terim anlam karşılığı “satasıya” olarak geçen isim, ticaret terimidir. Ticaret bir satıcının, başka bir satıcı, dağıtıcı veya komisyoncuyla mallarının ederini satıldıktan sonra almak üzere yaptığı satış.

You might be interested:  Tali Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Konsey araç ne demek?

Emanet bırakılan araca yada mala denir.Satış aşamasına geldiği zaman malın sahibi aranır ve noterde gerekli işlemler yapılır. Genellikle galericiler satışı uzun zaman alacağını düşündükleri araçlara para bağlamak istemezler. Fransızca bir kelimedir, orijinali şu şekildedir”consignée” Anlamı “emanet” demektir

Konsinye fatura ne demek?

Konsinye kavramı bir malın mülkiyet devri yapılmaksızın başka bir kişiye satılması amacıyla gönderilmesi olarak tanımlanabilir. Bu şekilde gönderilen mala konsinye mal, satış işlemine de konsinye satış denilmektedir. Bu nedenle malın gönderilmesine bağlı olarak fatura kesilmesi söz konusu değildir.

Komisyon aracı ne demek?

Bir işte aracılık yapan kimseye bırakılan yüzdelik, simsariye. Bir ticari işlemin gerçekleştirilmesine aracılık eden kişiye hizmeti karşılığında işlem tutarının belli bir oranında yapılan ödeme.

Konsinye satış sözleşmesi nedir?

Konsinye işlemi, bir işletmenin daha önceden tespit edilen bir fiyatla ya da günün koşullarına göre satılmak üzere diğer bir işletmeye mal göndermesi işlemidir. Malı gönderen tüccara veya işletmeye konsinyatör, malı satmak üzere teslim alan tüccara veya işletmeye de konsinye denmektedir.

Konsinye malzeme ne demek?

Konsinye malzeme, hastada kalacak bir protez, ameliyatta kullanılacak disposable bir ürün, ameliyata yardımcı cerrahi set veya komplike teknolojik bir sistem olabilir.Hasta güvenliği açısından bu malzemelerin hastanelerde tanımlanması ve kabul standartlarının oluşturulması gerekmektedir.

Konsinye ihracat ne demek?

Konsinye İhracat: Kesin satışı daha sonra yapılmak üzere (beyannamenin intaç tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde) yurt dışındaki alıcılara, komisyonculara, ihracatçının yurt dışındaki şube veya temsilciliklerine mal gönderilmesini ifade etmektedir.

Konsinye Fonu ne demek?

Konsinye, Bir satıcının, başka bir satıcı, dağıtıcı veya komisyoncuyla mallarının bedelini satıldıktan sonra almak üzere yaptığı satış olarak veya, kesin satış daha sonra yapılmak üzere mal göndermesi biçiminde gerçekleştirilen, Mal bedelinin ödendiği ve tamamen güvene dayalı bir satış ve ödeme yöntemi olarak

You might be interested:  Defne Ne Demek? (Correct answer)

Konsinye personel nedir?

Malın (ürünün) satılması için gönderen firmanın işçisidir. Ücretini o firmadan almakta, sigorta primini o firma ödemekte, mağaza işin bu yönüyle ilgilenmemektedir. Ancak konsinye işçi satış yapılan mağazanın işçisi sayılmamakla birlikte, o mağazanın çalışma şartlarına ve saatlerine uymaktadır.

Konsinye ne demek Muhasebe?

Konsinye sözcüğünün anlamı, mülkiyet devri yapılmaksızın, malların satış sorumluluğunu yüklenen bir işletmeye (Komisyoncu) gönderilmesidir. Malı gönderen işletme ile malı satmak üzere alan işletme malın satış şartları ile ilgili olarak anlaşma yaparlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *