Kobay Ne Demek?

Cavia porcellus) ( , ) — . , (Cavia cutleri), — Cavia aperea tschudii. .

Kobay ne anlama gelir?

1. Ön ayakları dört, arka ayakları üçer parmaklı, kısa bacaklı, tıknaz, mikroplara ve ilâçlara tepkisi insanlarınkine benzediği için deney hayvanı olarak kullanılan kemirgen hayvan, hint domuzu. Cavia.

Kobay nedir ve özellikleri?

Biyoloji’deki anlamı: Kemiriciler (Rodentia) takımının, kobaygiller (Caviidae) familyasından, 30 cm kadar uzunlukta, kara, ak karışımı tüyleri uzun ya da kısa, kuyrukları yok gibi, kulakları çok kısa, Güney Amerika’dan dünyaya yayılmış ve bilimsel araştırmalarda deney hayvanı olarak kullanılan bir tür.

Tıknaz yapılı ne demek?

Şişmanca, toplu, kısa ve kalın yapılı.

Şeftren ne demek?

kondüktörlükten sonra 5 aylık eğitim alınarak gelinen ünvan. tren iki istasyon arasında hareket halindeyken makinist dahil tüm görevlilerin amiri konumunda bulunan yetkili demiryolu görevlisi.

Kobay tavşanı nedir?

Cavia, Caviinae alt familyasında yaygın olarak ” kobay ” veya cavies olarak bilinen kemirgenleri içeren bir cinstir. Bu cinsin en iyi bilinen türü evcil kobay, Güney Amerika’da önemli bir et hayvanı olan Cavia porcellus ve Güney Amerika’daki bir evcil hayvan.

Kobay faresi ne demek?

Kobay faresi, bilimsel deneylerde en çok tercih edilen hayvan türüdür. Bunun yanında kobay farelerinin yapısının küçük olması, taşınırken zorluk çıkarmaması, deney hayvanları yemi ile beslenmesi ve hesaplı olması da büyük avantaj sağlar. Kobay farelerinin üremeleri de tercih edilme nedenlerinden biridir.

Kobay kac yil yasar?

tıknaz. sf. Şişmanca, toplu, kısa ve kalın yapılı, tıkız: “O yuvarlak ve dazlak kafalı, tıknaz bir adamdı.” -Y. K.

You might be interested:  Eksantrik Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Tıknaz boylu ne demek?

Eski Türkçe bir kelime olan tıknaz kelimesi kısa boylu ve kilolu kişiler için kullanılır.

Halk arasinda Belik nedir?

i. (< bölük) halk ağzı. Ortadan iki yana ayrılmış saçın tek tarafı, saç örgüsü, bölük: Salıverirsin kolunca / Beliğin kara değil mi (Karacaoğlan).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *