Kirve Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Kirvem anlamı ne demek?

Kirve, sünnet düğünü sahibi olan ailenin en yakınına verilen unvandır. Sünnet düğünün tüm masrafları kirve olarak kabul edilen kişiye aittir. Bunun yanı sıra kirve; sünnet esnasında çocuğu tutma, onu oyalama ve çocuğa destek olma sorumluluklarını da yerine getirmektedir.

Arkadaşa kirve ne demek?

Anadolu gelenek ve göreneklerine göre sünnet çocuğunun masraflarını karşılayan ve sünnet olurken onu tutan kişilere kirve denmektedir. Sünnet çocuğu adına herhangi bir kişi kirve olabilir. Bu akrabalar içerisinde, yakın dostlardan ya da sevilen bir kişi şeklinde tanımlanabilir.

Kirve ile evlenilir mi?

KİRVE ÇOCUKLARI EVLENEBİLİR Mİ? Erkek çocuğun kirve kızı ile evlenmesi uygun görülmediği gibi, iki aile arasında başka çocukların da evlilikleri uygun görülmemektedir. En hassas olunan da sünnet olan çocuktan daha küçük olan kardeşlerin, kirvenin çocuklarından biri ile evlilik konusudur.

Kirve neler yapar?

Kirvelik, bir çocuğun sünnet düğününün giderlerini başka bir aile büyüğünün üzerine almasıyla iki aile arasında kurulan itibarî akrabalığa verilen addır. Kelime muhtemelen Farsça kanalıyla Türkçe’ye geçmiştir, halk ağzında kivre şeklinde de kullanılmaktadır.

Kirvelik geleneği nereden gelir?

İbrahim’den kaldığına inanılır. Hz. İbrahim ve onun soyundan gelen, Hz. Muhammed’in sünneti gereği; her doğan erkek çocuğa, ikrarlığı bilecek reşit yaşta birisini kirve tutarlar.

You might be interested:  Ontoloji Ne Demek? (Correct answer)

Bremin ne demek türkçe?

kürtçe’de kardeşim anlamına gelen sözcük. eriller için kullanılır. nerede bir kürtçü, devlet düşmanı, pkk yandaşı varsa istisnasız aralarında bir kod gibi kullandıkları kardeş-im anlamına gelen kelime.

Sünnet kirve ne takar?

Sünnet olacak çocuğun giysisi kirve tarafından alınır. Kirve çocuğa altın, saat vb. gibi armağanlar getirir. Çocuğun babası tarafından kirveye halı, elbise vb. gibi armağan verilir. Çocuk otomobille ya da atla gezdirilir.

Zazaca kirve ne demek?

(Türkçe) KiRVE: Müslümanlıkta Sünnet olacak erkek çocukları için aile tarafından dostluğu, arkadaşlığı manevi olarak ebedileştirmek için uygun gördüğü kişi.

Kirve bohçasına ne konur?

Bu hediyeler; altın, bilezik ve para olabildiği gibi cam mutfak eşyası, havlu, çarşaf vs. den oluşabilir. Sünnet merasimi sona erer. Sünnet sonrası kirveye çocuğun ailesi tarafından içinde çeşitli hediyelerin bulunduğu bir bohça hediye edilir.

Kirve ile neden evlenilmez?

Bildiğim kadarıyla kirve, sünnet sırasında oğlan çocuğunu tutan, maddi destek veren, ona ailesi kadar yakın biridir. Eğer akrabası değilse, aralarında kan bağı yoktur. Çünkü bilimsel olarak yakın akraba evliliklerinde kan bağı olduğundan aynı kanı taşıyan insanların evlenmesi tıbben sakıncalıdır.

Kirvelik bozulur mu?

” Kirveler, Temmuz’un (Yaz mevsimi) ortasında bir pınarda ıslanıp bir dikene serilen mendilin kurumasına kadar geçen süreden fazla küs kalsa ikrar bozulur.

Yenge ile evlenmeye ne denir?

eski türk toplumunda kocası ölen gelinin, ölen kocasından olan çocuklar, üvey baba eline kalmasın ve sahip olunan mal aile dışına çıkmasın diye kocasının erkek kardeşi ile, yani kaynı ile evlendirilmesi. bu adet özellikle doğu illerimizde malesef hala sürdürülmektedir.

Dinimizde kirve ne demek?

Kirve, bu İslami kural için gerçekleştirilen sünnet ritüelde rol oynayan kişilerden birine verilen sıfattır. Buna göre kirve olan kişi, sünnet ritüelinde çocuğu kucağına alır, korkmaması için onu teskin eder, eliyle çocuğun gözlerini kapatır ve işlem gerçekleşir.

You might be interested:  Duru Ne Demek?(En iyi çözüm)

Kirve mi kirve mi?

Kirve; yörelere göre ” kirve “, “kivra”, ” kivre ” isimleriyle de tanımlanmaktadır. Kirvelik, birbirine ekonomik ve sosyal olarak eş konumda bulunan iki ailenin, ailelerden birinin sünnet töreni masraflarını karşılamasıyla oluşan bir sanal akrabalık kurumudur.

Kirvesiz sünnet olur mu?

Sünnet törenleri artık toplu, merasimsiz ve kirvesiz yapılmaktadır.” Kirvelik nedir? Oğlunu sünnet ettirecek ya da evlendirecek ailenin kirvesi yoksa, aile reisi çok iyi düşünerek, ailenin kirveliğini yapacak uygun birisini bulur. Seçilen adaya kirvelik önerilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *