Kıro Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Kıro kürtçe ne demek?

Kürt kardeşlerimiz Kürtçede oğlum manasına gelen kıro kelimesinin Türkçede “kaba, görgüsüz” manasında kullanılmasından meğer yıllardır rahatsız olurlarmış.

Kürtçede kıro Keri ne demek?

kürtçe eşoğlu eşek. pek sevdiğim kürtçe söz öbeği. annem sinirlenince sevdiklerine şakayla karışık söyler ağzına pek yakışır. eşek sıpası anlamına da gelir.

Kıro adam ne demek?

Kıro kürtçede delikanlı anlamına gelir. Kürtler Hey Delikanlı! yerine Hey Kıro! diye bağırır.

Te kıro ne demek?

“ben seni çok özledim” manasına gelen kürtçe cümle.ayrıca mükemmel bir şivan perwer parçası.hapishanede sevgilisinin özlemini çeken birinin duygularını pek güzel anlatır(baharın rengine sor,dallardaki güllere sor,barışın kuşlarına sor,dostlara arkadaşlara sor,hapishane duvarlarına sor,onlar sana doğruyu söyler,ben seni

Hırrım ne demek?

zazaca yarrağım demek.. neden hep askerde öğrenilir bu kelime araştırmaya şayan bir konu.. askere gidildiğinde günde minimum 100 kere duyulan / söylenen sözdür.

TDK göre kro nasıl yazılır?

kro /kıro kelamı aslen kürtçe bir lafza olmakla beraber erkek çocuk anlamındadır. o zaman kelimenin orjinaline bakalım. orjinali “kuro”dur. ama türkçeye geçerken kıro/ kro olarak geçmiştir.

Kuzu Keri ne demek?

kürtçe eşeğin am’ı anlamına gelen küfür.

Keri kürtçe ne demek?

kürtçe “eşeğin amı” manasına gelir. ayrıca gündelik hayatta, hoş olmayan durumları anlatmak için kullanılır. misal: “dün gece çok içtim, baya kuzi keri oldum” gibi.

You might be interested:  Lahit Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Kro ne demek TDK?

Kıro kelimesi Türkçe’de “erkek çocuk, delikanlı” anlamına gelir.

Kro ne demek Ekşi?

eşek yavrusu, yani sıpa manasına gelen bir kelime..

Keko ne demek?

Keko kelimesi Türkçe’de “ağabey (hitap şekli)” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) keko “ağabey (hitap şekli)” sözcüğünden alıntıdır. Keko kelimesi tarihte bilinen ilk kez “aptal, bön” c (1968): Keko ‘lar Keko ‘lar (kardeşler kardeşler) durun.. eserinde yer almıştır.

Kıro mu kro mu?

Conversation. Kıro kelimesi ” kro ” olarak yazılmıyor arkadaşlar. Kıro, Kürtçe kuro “genç oğlan, delikanlı” kelimesinden geliyor. Kelime sonradan ilginç bir şekilde “taşralı, görgüsüz, kaba” anlamında kullanılır olmuş.

Kuzu Diyate ne demek?

kürtçe’de “ez kuze diyattenim” diye bir söz var “ben senin için dünyayı bile değiştiririm” anlamına geliyor şu naifliğe bak.

Kiri kürtçe ne demek?

kürtçe, eşeğin siki demektir. her ne kadar sözcük ve dil babında türkçesinden farklı görünse de, aynı durumlarda, aynı cevaplarda kullanılır. çimki ji bune hırı keri olarak cumle icinde kullanabiliriz.

Tenim kürtçe ne demek?

Kürtçede kûna tenim diye bir deyim vardır. Anlamı da “Artık senin yaptığın ve yapacağın hatalar karşısında çaresizim ve çare aramayacak kadar yorgunum.”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *