Kervan Ne Demek?(En iyi çözüm)

Kervan ne demek TDK?

Kervan kelimesinin TDK sözlük anlamı toplu bir şekilde birbiri ardınca gelen şeyler demektir. Kervan kelimesi uzak yerlere yük ve yolcu taşıyan ve birbiri ardınca ilerleyen anlamında kullanılmaktadır.

Kervan basi ne demek?

Kervan başı: Bir kervanı yöneten kimse. Kervancı: Kervan oluşturan ya da yöneten kimse.

Kafile ve kervan ne demek?

Kervan kelimesi Türkçe’de ” kafile, katar” anlamına gelir. Farsça kārbān veya kārvān كاربان/كاروان z ” kafile, katar” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça χarrānu “yol, yolculuk, özellikle ticari yolculuk, kervan ” sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

Karavan nedir kısaca anlamı?

Karavan bir otomobilin veya başka bir taşıtın arkasına takılan ve ev gibi kullanılabilen, tekerlekli, üstü kapalı römork veya kendine ait motoru olabilen araçtır. Karavanlar genellikle tatil seyahati amacıyla kullanılır.

Kervan yolda düzülür ne demek?

Kervan Yolda Düzülür Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir? Bir işe girilmesinin ardından işin düzelmesi beklenmelidir. İşin içinde olan sorunlar çözülmelidir. Bu şekilde olabilmesi hem sorunların zamanında ve yerinde belirlenmesini hem de işine gönül koyan kişilerin başarıya ulaşabilmesini sağlar.

RIS ne demek TDK?

Ad sözcük, Ad halinde sokak anlamına gelir. Riş kelimesi tarihte bilinen ilk kez Türk Dil Kurumu, TDK (1940 – ~) eserinde yer almıştır.

You might be interested:  Taşeron Ne Demek?

Kervan yolu ne demek?

Gidiş çabukluğu, hız.

Kervan hangi dilde?

Farsça kārbān veya kārvān كاربان/كاروان “kafile, katar” sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen kārvān sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Akatça χarrānu “yol, yolculuk, özellikle ticari yolculuk, kervan ” sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

Zümrüt ne demektir?

Zümrüt isminin anlamı: Cam parlaklığında, yeşil renkte, saydam, değerli bir süs taşı.

Kafile ne demek TDK?

Aynı yöne giden taşıt veya yolcu topluluğu, konvoy: “Sağımızda yürüyen kafile, yolunu değiştirdi.” -H. E. Adıvar.

Kafile nedir ne demek?

Bir yaz günü geçtik Tuna’dan kafilelerle. Sıra ile gönderilen şeylerin her bir bölüğü. (A, uzun okunur) Birlikte sefere çıkanların cemaatı.

Vaha ne demek edebiyat?

Vaha, çöllerde görülen, çoğu kez yüze çıkan yer altı sularından kaynaklanan tarım ya da yerleşme bölgesi olarak tanımlanmaktadır. Manzum tarzındaki eserlerde şairler vaha kelimesini kullanmışlardır. Çöl olan bölgelerde su olan ve su çıkan bölgelerde görülen bir coğrafya terimidir.

Karavan kelimesi nereden gelir?

Karavan kelimesi nereden gelir? İngilizce caravan “1. kervan, 2. römork, katar, 3. motorlu araçla çekilen portatif barınak” sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Türkçe kervan sözcüğünden alıntıdır.

Karavana yemeği nedir?

Toplu halde aynı kaptan yemek yemek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *