Jinekoloji Ne Demek? (Question)

  • − ().

Kadın doğum ve jinekoloji aynı şey mi?

Ülkemizde jinekologlar hem kadın hastalıkları hem gebelik takibi ve doğum işlemleriyle ilgilenir. Yurtdışında ise pek çok ülkede gebelik ve doğum ile ilgilenen kadın doğum doktorları obstetrisyen olarak adlandırılır. Jinekolog ile kadın doğum doktoru arasında fark yoktur. Her iki tanımlamada aynı anlamdadır.

Jinekolog hangi hastalıklara bakar?

Kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalı olan jinekoloji ile ilgilenen ve bu eğitimi almış olan uzman hekimlere de jinekolog denir. Jinekolog, rahim ağzı, fallop tüpleri, yumurtalıklar, uterus, vajina ve vulva içeren kadın üreme sisteminde uzmanlaşmış bir cerrahtır.

Kadın hastalıkları ve kadın doğum aynı mı?

Jinekoloji, kadın sağlığı ile ilgili tüm problemleri inceleyen bir bilim dalıdır. Jinekoloji; Nisaiye, Kadın Doğum, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Hastalıkları ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Jinekolojik muayene ne demek?

Jinekolojik muayene (vajinal muayene ) her kadının hiçbir rahatsızlığı olmasa dahi yılda bir kez kontrol amaçlı yaptırması gereken muayenedir. Bu sayede bazı hastalıkların erken tanısı konulabilir, ayrıca rahim ağzı kanserini önlemek amaçlı smear testi muayene sırasında yılda bir alınır.

You might be interested:  State Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Jinekolojik muayene hangi durumlarda yapılır?

Gerekli olan her durumda ve özellikle de acil durumların aydınlatılabilmesi için kanamalı olunan durumlarda da dahil her zaman jinekolojik muayene yapılabilir. Jinekolojik muayene esnasında doktorunuzun sizden beklediği, sorulara açık ve net cevap vermeniz ve sağlığınızı ilgilendiren ayrıntıları gizlememenizdir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Ne Yapar?

Kadın doğum uzmanı, kadın hastalıklarını teşhis ve tedavi edip, kadınlara hamilelik veya doğumla ilgili tıbbi bakım sağlayan doktorlara verilen mesleki unvandır.

Jinekolojik muayenede nelere bakılır?

Jinekolojik muayenede öncelikle kadının dış genital organları gözle incelenir. Bu sırada dış dudaklarda, kitleler ve sert dokular varsa akıntının rengi, görünümü, kızarıklık ve şişlik olup olmadığına bakılır. Daha sonra vajen ve rahim ağzına spekulum denen aletle gözle bakılarak incelenir.

Jinekolojik Onkoloji Bölümü neye bakar?

Jinekolojik Onkoloji bölümümüzde; serviks kanseri, yumurtalık kanseri, rahim kanseri, vulvar kanser, vajinal kanser ve gebeliğe bağlı trofoblastik tümörler gibi tüm jinekolojik malignite vakaları tedavi edebilmektedir.

Jinekolojik muayene kaç yaşında yapılır?

18 yaşına gelen her genç kızın mutlaka jinekolojik kontrole gitmesini tavsiye eden Op. Dr. Seval Taşdemir; “ Jinekolojik muayene ağrıya yol açmayan kolay ve beş dakikadan fazla sürmeyen bir işlem. Genç kızlar muayenelerini asla ertelememeliler.

Kadın doğum yan dalları nelerdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim dalı bünyesinde Obstetrik, Perinatoloji, Yüksek Riskli Gebelikler, Jinekoloji, Yardımcı Üreme Teknikleri-Tüpbebek, Jinekolojik Endokrinoloji, Jinekolojik Onkoloji, Jinekolojik Endoskopi, Ürojinekoloji, Aile Planlaması ve diğer birçok konuda uzun yıllardan beri başarı ile hizmet

Kadın doğum doktoru memeye bakar mı?

Sevgili okuyucumuz, jinekolojik muayenin bir parçası da memelerin muayenesidir. Burada memede ele gelecek kitlenin araştırılması yanında (Meme kanserinin erken teşhisi için her kadın doğum uzmanı memeleri muayene etmeli), meme ucundan süt veya benzer bir akıntının olup olmadığının araştırlmasıdır.

You might be interested:  Sevmek Ne Demek?(Çözülmüş)

Kadın doğum muayenesi adetin kaçıncı günü gidilir?

Jinekolojik muayene genellikle adet kanamasının olmadığı bir zamanda gerçekleştirilir. Fakat bazen yumurtalık kisti kontrolü vb açısından bizzat adet dönemi de tercih edilir. Kısacası hiç kontrolü olmamış ve ilk kez kontrole gidecek bir hanım için adet döneminin önemi yoktur.

Spekulum muayenesi acı verir mi?

Jinekolojik muayene yapılırken, hasta bakire değilse vajinaya spekulum denilen bir alet yerleştirilir. Spekulum takılmadan önce hastanın vajen kaslarını gevşetip muayeneye hazır olduğundan emin olmalıdır. Hasta rahat ve gevşek olursa hiçbir ağrı hissetmez. Spekulum plastik ya da metal bir alettir.

Vajinal tuşe muayenesi nasıl yapılır?

Alttan elle muayene ( Vajinal tuşe ) Doktor, bir elin işaret ve orta parmağını vajen içinde tutup diğer eliyle de karından bastırarak bu muayeneyi gerçekleştirir. Bu sayede rahim veya yumurtalıklarda yer alan büyük kitleleri saptayabilmektedir.

Vajinal muayenede ağrı olur mu?

Yani kadın jinekolojik muayene esnasında kendini gevşek bırakarak vajina kaslarını kasmaz ise muayene son derece rahat ve rahatsız ve ağrısız geçer.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *