Jinekolog Ne Demek?(Çözülmüş)

  • − ().

Jinekolog hangi hastalıklara bakar?

Kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalı olan jinekoloji ile ilgilenen ve bu eğitimi almış olan uzman hekimlere de jinekolog denir. Jinekolog, rahim ağzı, fallop tüpleri, yumurtalıklar, uterus, vajina ve vulva içeren kadın üreme sisteminde uzmanlaşmış bir cerrahtır.

Kadın doğum ve jinekoloji aynı şey mi?

Ülkemizde jinekologlar hem kadın hastalıkları hem gebelik takibi ve doğum işlemleriyle ilgilenir. Yurtdışında ise pek çok ülkede gebelik ve doğum ile ilgilenen kadın doğum doktorları obstetrisyen olarak adlandırılır. Jinekolog ile kadın doğum doktoru arasında fark yoktur. Her iki tanımlamada aynı anlamdadır.

Jinekolojik muayenede nelere bakılır?

Jinekolojik muayenede öncelikle kadının dış genital organları gözle incelenir. Bu sırada dış dudaklarda, kitleler ve sert dokular varsa akıntının rengi, görünümü, kızarıklık ve şişlik olup olmadığına bakılır. Daha sonra vajen ve rahim ağzına spekulum denen aletle gözle bakılarak incelenir.

Jinekolojik muayene hangi durumlarda yapılır?

Gerekli olan her durumda ve özellikle de acil durumların aydınlatılabilmesi için kanamalı olunan durumlarda da dahil her zaman jinekolojik muayene yapılabilir. Jinekolojik muayene esnasında doktorunuzun sizden beklediği, sorulara açık ve net cevap vermeniz ve sağlığınızı ilgilendiren ayrıntıları gizlememenizdir.

You might be interested:  Rana Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Jinekolojik Onkoloji Bölümü neye bakar?

Jinekolojik Onkoloji bölümümüzde; serviks kanseri, yumurtalık kanseri, rahim kanseri, vulvar kanser, vajinal kanser ve gebeliğe bağlı trofoblastik tümörler gibi tüm jinekolojik malignite vakaları tedavi edebilmektedir.

Jinekolojik muayene kaç yaşında yapılır?

18 yaşına gelen her genç kızın mutlaka jinekolojik kontrole gitmesini tavsiye eden Op. Dr. Seval Taşdemir; “ Jinekolojik muayene ağrıya yol açmayan kolay ve beş dakikadan fazla sürmeyen bir işlem. Genç kızlar muayenelerini asla ertelememeliler.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Ne Yapar?

Kadın doğum uzmanı, kadın hastalıklarını teşhis ve tedavi edip, kadınlara hamilelik veya doğumla ilgili tıbbi bakım sağlayan doktorlara verilen mesleki unvandır.

Vajinal kontrol nedir?

Jinekolojik muayene ( vajinal muayene) her kadının hiçbir rahatsızlığı olmasa dahi yılda bir kez kontrol amaçlı yaptırması gereken muayenedir. Bu sayede bazı hastalıkların erken tanısı konulabilir, ayrıca rahim ağzı kanserini önlemek amaçlı smear testi muayene sırasında yılda bir alınır.

Doğum doktorlarına ne denir?

Jinekoloji, kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Daha çok kadın hastalıkları ve doğum ana bilim dalı ile eğitim verilen tıp fakülterinde obstetrik, yani doğum ve ilgili patolojileri dışarda tutan ancak bir noktada onkolojiyi de içerir. jinekoloji uzmanı hekime ise jinekolog denir.

Alttan muayenede neler belli olur?

Vajina, tüm duvarları birbirine bitişik halde duran bir kanaldır. Bu nedenle kadın iç genital sistemini değerlendirmek için ‘Spekulum’ denilen muayene aleti vajina içine yerleştirilir. Bu sayede vajina ve rahim ağzı (serviks) görülür. Akıntı, vajina ya da rahim ağzında herhangi bir lezyon varlığı mutlaka not edilir.

Bakireler alttan muayene edilir mi?

Bakirelerde spekulum muayenesi ve vajinal ultrason yapılamaz. Vajinal el muayenesi de zar yırtılmasına yol açacağı için mümkün olmaz. Bunun yerine dış genital organlara gözle bakılır ve bu yolla gelişim, akıntı, lezyonlar vs. değerlendirilir.

You might be interested:  Salt Okunur Ne Demek?

Vajinal akıntı muayenesi nasıl yapılır?

Yine bakire olmayan kadınlara uygulanan elle muayene yöntemi çok gereklilik duyuluyor ise rektal tuşe kullanılarak yapılabilir. Bakire bir kişide var olan vajinal akıntı ise enfeksiyonu ekorte etmek amacı ile kızlık zarına zarar vermeden ufak bir kültür çubuğu ile vajinadan örnek alınarak gerçekleştirilir.

Kanama varken jinekolojik muayene yapılır mi?

Regl döneminde jinekolojik muayene yapılabilir mi? Kanamanın varlığı bazen muayeneyi özellikle gerekli kılar. Kanamanın kaynağının neresi olduğu özellikle önemlidir. Bu nedenle kanama varlığında muayene yapılamaz diye bir kural yoktur.

Vajinal muayenede ağrı olur mu?

Yani kadın jinekolojik muayene esnasında kendini gevşek bırakarak vajina kaslarını kasmaz ise muayene son derece rahat ve rahatsız ve ağrısız geçer.

Adetliyken vajinadan muayene olur mu?

Jinekolojik muayene adet zamanında veya adetli değilken yapılabilir. Ancak adetli iken kanamadan dolayı rahim ağzı net görülemeyebilir ve smear testi alınamaz. Bu nedenle acil bir durum yoksa adet dışındaki dönemler tercih edilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *