Izdırap Ne Demek?(Çözülmüş)

IZDIRAP NE DEMEK: Acı, üzüntü, sıkıntı, keder anlamındadır.

Izdırap sözcüğünün anlamı nedir?

Dilimize Arapçadan geçmiş olan Izdırap kelimesi ”zarb” sözcüğünden türetilmiştir. Zarb bir şeye şiddetli bir şekilde vurmak anlamına gelirken, ızdırap da kalpte şiddetli bir şekilde hissedilen acı, keder ve hüzün demektir.

Izdırap kelimesi nasıl yazılır?

TDK Sözlüğü’nde ‘ ızdırap ‘ ve ‘muzdarip’ diye yazılan sözcüklerin doğrusu ‘ıstırap’ ve ‘mustarip’tir. Her ikisi de dilimize Arapça’dan gelmiştir.”

Mızrap ne demek türkçe anlamı?

mızrap. a. müz. Telli çalgıları çalmaya yarayan, kemik, maden, plastik veya özellikle kiraz ağacından yapılan alet, çalgıç, tezene, pena.

Munise ne demek TDK?

Türk Dil Kurumu’na göre Munise isminin anlamı şöyle; 1. Cana yakın, sevimli.

Telaffuz ne demek ve cümle?

Telaffuz, söyleyiş anlamına gelmektedir. Telaffuz ile ilgili cümle kuracak olursak eğer, Telaffuz etmemi istersen edebilirim. Arkadaşım yabancı kıza söylediklerimi telaffuz etti.

Izdirap mi?

Bu kelimenin ızdırap mı, ıstırap mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı ızdırap şeklinde olmalıdır.

Izdırap nasıl kullanılır?

Kişinin yüreğinin derininde hissettiği acı ve keder duygusu için ızdırap kelimesi kullanılır. Kelimenin IZDIRAB şeklinde yazılması ve telaffuz edilmesi ise yanlıştır. Bunun dışında özellikle Osmanlıca kaleme alınmış metinlerde bu sözcüğün ”ISTIRAP” şeklinde yazıldığını da görüyoruz.

Istırap mı ızdırap mı?

Bu kelime genellikle Izdırap şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Istırap şeklinde olmalıdır.

You might be interested:  Züğürt Ne Demek?(Çözülmüş)

Tezene ne demek TDK?

Tezene, kiraz ağacı kabuğundan yapılan, bağlama ve saz gibi çalgıların çalınmasında kullanılan bir mızrap olarak bilinmektedir. Fakat Türk Dil Kurumu tezeneye sadece ‘çalgıç, mızrap’ anlamı vermiştir. Buna göre bağlama ve saz çalarken yöreden yöreye göre değişen tellere vurma biçimine de tezene denilmektedir.

Mızrapla ne çalınır?

Mızraplı çalgı, plastik, kemik, çalgıç, mızrap ve kiraz ağacından imâl edilen aletlerin yardımıyla çalınabilen; gitar, cümbüş, mandolin, bağlama, ud, tambur ve kanun gibi telli tasarım müzik aletlerine verilen ortak isimdir.

Mızrap ne demek bulmaca?

Mızrap bulmacasının altı harfli ilk cevabı tezene kelimesidir. Mızrap bulmacasının altı harfli ikinci cevabı çalgıç kelimesidir.

Munise erkek ismi mi?

Munise sözcüğü Arapça kökenli bir kelimedir. Kız çocuklarına Munise ismini koymak isteyen ebeveynler ismin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyor. Munise ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Kız ismi olarak kullanılan Munise ‘yi, yeni doğacak çocuklarına bu ismi vermek isteyen kişiler bulunuyor.

Mabad ne anlama gelir?

Mabad ne anlama gelir? MÂBAD. (ﻣﺎﺑﻌﺪ) i. (Ar. mā “şey” ve ba’de > ba’d “sonra” ile mā-ba’d) Son, arka, devam. Karşıtı: MÂKABL: “Mâbâdı yarın.” Onlar bu hükmümüzü kabul etmişler ise biz dahi vukūâtın mâbâdını hikâyeye devam ederiz (Ahmed Midhat Efendi).

Muvaffak etmek ne anlama gelir?

deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Allah başarısına yardım etsin.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *