Iç Güveysi Ne Demek?

İç güveyi (internal husband), maddi açıdan daha güçlü olan tarafın kadın olması durumunda, erkek tarafından evliliğin kadının mevcut evinde sürdürülmesi halidir. Birçok toplumda görülebilen bir evlilik çeşitidir. Ancak Adigeler (Çerkesler) arasında görülen güveyi evlilik, sosyolojik anlamdaki bu durumdan farklıdır.

Iç güveysi nedir TDK?

İçgüveysi: Karısının ailesinin evinde oturan güvey, damat.

Dıkma iç güveysi ne demek?

İç güveysi genellikle evlilikle alakalı bir söyleniyor. Evlilik sonrası damadın eşinin ailesiyle birlikte yaşaması durumuna iç güveysi deniliyor. Damat eğer evlendiği kişinin ailesiyle birlikte aynı evde yaşıyorsa, bu durum damadın iç güveysi olduğunu gösterir.

Damat güveyi nedir?

farsça olan damat kelimesinin türkçe karşılığıdır. güvenilen kişi anlamında olup, “güvenmek” ile aynı kökten gelen kelime.

Iç güveysi mi?

Bu kelime genellikle İç güvey şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı İç güveyi şeklinde olmalıdır.

Iç güveysinden hallice nereden gelir?

Bir iç güveysinin durumunun çok kötü olduğu anlayışından hareketle mevcut halin pek de iyi olmadığının mizahi ifadesi. Durumu kötünün iyisi olan insanlar nasılsın sorusuna böyle cevap verirler.

Kendimden hallice ne demek?

Durumu benzerlerine göre biraz daha iyi olan.

Hallidir ne demek?

Zengin, gani, malı mülkü çok olan.

Güvey ne demek TDK?

Güvey kelimesi Türkçe’de “(birine) bakmak, gözkulak olmak” anlamına gelir. Güvey kelimesi tarihte bilinen ilk kez küdegü “düğün sahibi, damat” Uygurca (1000 yılından önce)güyegü [ TDK, Tarama Sözlüğü (1400-1680) ]küδegü [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ] eserinde yer almıştır.

You might be interested:  Öd Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Damadın diğer adı nedir?

Farsça sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *dāmātar- “düğün sahibi” sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Sanskritçe cāmātr जामातृ ” damat, güvey, koca” sözcüğü ile eş kökenlidir.

Damat kime denir?

Damat (< Farsça داماد dāmād), ana ve babaya göre kızlarının kocası, güvey.

Güvey olmak nedir?

➡Kendi Kendine Gelin Güvey Olmak deyiminin anlamı: Başkalarının ne diyeceğini hesaba katmadan, bir işi sadece kendi başına tasarlayıp olmuş sayarak sevinmek. ➡Kendi Kendine Gelin Güvey Olmak deyiminin örnek cümle içinde kullanımları: »Kendi kendine gelin güvey olmayı bırak, bakalım kız ne diyecek bu işe.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *