Heval Ne Demek?(Çözünme)

Hewal ne demek kürtçe?

kürtçe ‘de arkadaş, yoldaş, dost anlamında kullanılan kelime aynı zamanda uniseks bir isimdir ancak yolda yürürken o isimdeki arkadaşınıza ” heval bugün ne yapalım” derseniz, bir ihtimal o gününüz bir ihtimal gözaltında geçebilir, hatta geçmiştir

Hevalno kürtçe ne demek?

hevalin çoğul eki almış hali *, yani; arkadaşlar demektir.

PKK Heval ne demek?

Bilgi notu: Heval Kürtçe’de arkadaş demek. Pkk ‘lılara birbirine bu hitap şeklini kullanır.

Hewal ne Demeke demek?

Kürtçe bir kelime olan Hewal kelimesinin Türkçe karşılığı Arkadaş demektir.

Keko ne demek?

Keko kelimesi Türkçe’de “ağabey (hitap şekli)” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) keko “ağabey (hitap şekli)” sözcüğünden alıntıdır. Keko kelimesi tarihte bilinen ilk kez “aptal, bön” c (1968): Keko ‘lar Keko ‘lar (kardeşler kardeşler) durun.. eserinde yer almıştır.

Minik hewal ne demek?

Heval kelimesi Türkçe’de “arkadaş, yoldaş” anlamına gelir.

Biji kürtçe ne demek?

yaşasın anlamına gelen kürtçe ünlem.

KUZI Keri ne?

kürtçe “eşeğin amı” manasına gelir. ayrıca gündelik hayatta, hoş olmayan durumları anlatmak için kullanılır. misal: “dün gece çok içtim, baya kuzi keri oldum” gibi.

Delalamin kürtçe ne demek?

Delalamın = Değerlim Çavreşamın = Kara Gözlüm Şerinamın = Tatlım Xezalamın = Ceylanım Dilemın = Kalbim, Gönlüm Kaderamın = Kaderim Rehinya Çavemin = Gözümün Nuru Hasrateamın= Hasretim Hebunamın = Varlığım Behna dilemin = Nefesim Şahiya dilemin = Kalbimin dermanı Birinamın = Yaram Birina dilemın = Kalp yaram Jinamın =

You might be interested:  Olgun Ne Demek?(En iyi çözüm)

KCK terör örgütü nedir?

KCK, Türkçe tam adı ile Kürdistan Topluluklar Birliği (Kürtçe: Koma Civakên Kurdistanê), Abdullah Öcalan’ın teorize ettiği demokratik konfederalizm çerçevesinde kurulan çatı örgüt. Türkiye’de 2009 yılından bu yana zaman zaman KCK ‘ya yönelik çeşitli operasyonlar düzenlenmektedir.

Kürtçe hevale heja ne demek?

aslı “şev baş hevalèn hèja” olan ve “iyi geceler değerli arkadaşlar” anlamına gelen kürtçe ‘ nin kurmancî lehçesine ait cümle. uyumadan önce söylenen güzel cümle.

Gerilla Türkçe ne demek?

Düzenli bir orduya karşı, dağınık küçük topluluklar tarafından yapılan bir çeşit savaş. Düşmanı yıpratmakla görevli hafif silahlarla donatılmış askeri birlik. Gerilla İspanyolca “küçük harp” demek olup, Napolyon’a karşı gösterilen mukavemetten doğmuştur. Genellikle partizan veya “halk savaşçısı” diye isimlendirilir.

Kürt sevgili ne demek?

Türkçe’de aşkım, sevgilim kelimeleri Kürtçe ‘de “evinamın, eşkamın, evindaramın” demektir.

Keje kürtçe ne demek?

bir isim değildir. kürtçe’de kızıl saçlı, beyaz tenli, çilli ve renkli gözlü kız anlamındadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *