Hergele Ne Demek? (Correct answer)

Seni hergele ne demek?

Hergele sözcüğü ile bir kişi tanımlanıyorsa bu olumsuz bir durumu ifade etmek için kullanılır. Argoya yakın bir anlam içeren böyle bir kullanımda o kişinin görgüsüz, terbiyeden, erdemden yoksun ve serseri kişiliği anlatılmak istenir.

Hergele nedir ve ne demektir?

Hergele sözcüğü için de Türk Dil Kurumu sözlüğüne başvurulduğunda, kelimenin şu şekilde tarif edildiği görülmektedir: Daha bineğe veya yük taşımaya alıştırılmamış at ya da eşek sürüsü.

Hergele ne demek ekşi sözlük?

bi iş yapmaya alıştırılmamış, başı boş gezen at yada eşek sürüsü. terbiyesiz, ahlaksız ve azılı kimseler icin de kullanılır. ipsiz, işe yaramaz, hayta.

Dürzü ne demek türkçe anlamı?

“ Dürzü ”, Osmanlı döneminden gelen eski bir ağır küfür olarak Türkçeye yerleşmiş bir ifadedir. Kelime erkekler için genel olarak ahlaki olarak düşüklüğü kasteder; özel olarak da “karısını, kızını, yakınlarını pazarlayan kadın satıcısı” anlamı yüklenir.

Serser nedir?

serseri / serserî / سرسری Başıboş, işsiz güçsüz, söz dinlemez, düzene uymaz.

Hergele Meydanı nerede?

Ankara Ulus’ta bugünkü İtfaiye Meydanı ‘nın eski adı bit pazarı ya da ikinci el eşya pazarı olarakda bilinen Hergele Meydanı adını 19. asırda şehre dışardan gelenlerin ve şehir esnafının bir araya gelmesinden dolayı hergelenin uğradığı yer anlamında Hergelen Meydanı adını almıştır.

Haytacı ne demek?

Türk Dil Kurumuna göre hayta kelimesinin anlamı Osmanlının uç boylarında görev yapan sınıf olarak açıklanmaktadır. Ayrıca hayta kelimesi faydalı bir şeye sahip olamamış, serseri şeklinde de ifade edilmektedir.

You might be interested:  Breaking Bad Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Ayakkabı çekeceğine neden kerata denir?

Keratanın kelime anlamı boynuzdur. Eski çağlarda hem ucuz hem de dayanıklı olduğu için ayakkabılar boynuzdan yapılırdı. Bu nedenle ayakkabı çekeceği olarak kullanılan gereçlere de kerata denmektedir.

Lavuk un anlamı nedir?

Lavuk kelimesi Türkçe’de “oğlan çocuğu” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) lawik “oğlan çocuğu” sözcüğünden alıntıdır.

Zürriyetsiz dürzü ne demek?

Argoda dürzü ne demek? Zürriyetsiz: Çocuk sahibi olmayan. Dölü olmayan, soyu olmayan. Çocuk: Genç erkek.

Lavuk kime denir?

lavuk, -ğu 1. sıfat, argo Gereksiz konuşan (kimse). 2. sıfat, argo Önemsiz konular üzerinde fazlaca duran, hareketleri ve sözlerinde meymenet olmayan (kimse).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *