Hercai Ne Demek?(Çözülmüş)

Hercai insan ne demek?

Hercai ne demek sorusuna Türk Dil Kurumu “Hiçbir şeyde kararlı olmayan veya konudan konuya geçiveren (kimse), yeltek, gelgeç” yanıtını verir. Ayrıca “Aşkta değişken, vefasız, ayran gönüllü” manalarına gelir.

TDK hercai ne demek?

TDK, Hercai kelimesinin kelimesi Türkçe’ye Farsça herca kelimesine Arapça i ekini almasıyla geçtiğini ifade ederek, Hercai ‘nin anlamını hiçbir şeyde kararlı olmayan veya konudan konuya geçiveren (kimse), yeltek, gelgeç ve aşkta değişken, vefasız olarak tarifliyor.

Hercainin hikayesi nedir?

HERCAİ KELİMESİNİN HİKAYESİ NEDİR? Seneler evvel iki kır çiçeği birbirlerine aşık olmuşlar. Biri açmak için kışı ve karın yağmasını beklerken, diğer çiçek o yaz açar. O gün bugündür, karda açan ve sevgilisini bekleyen çiçeğe “Kardelen” sevgilisini yarı yolda bırakan çiçeğe de ” Hercai ” denilmektedir.

Hercai ne demek Osmanlıca?

hercai / hercaî / hercâî / هرجائى (Hercâyî) Her yerde bulunur, kendine mahsus belirli bir yeri bulunmayan. Serseri, derbeder. Kararsız, sebatsız, vefasız, dönek, mütelevvin.

Hercai kadın ne demek?

Biri açmak için kışın gelmesini ve karın yağmasını beklerken, diğeri o yaz açar. O gün bugündür, karda açan ve sevgilisini bekleyen çiçeğe “Kardelen” sevgilisini yarı yolda bırakan çiçeğe de “ Hercai ” denilir. İşte bu yüzden hayırsız sevgiliye “ Hercai ” diye hitap edilir.

Hərcai ne demek?

HERCAİ KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR? 1- Hiçbir şeyde kararlı olmayan (kimse), yeltek, gelgeç. Kararlı olmayan. Değişken.

Hercai gelgeç ne demek?

HERCAİ ANLAMI NEDİR TDK Hercai ne demek sorusuna Türk Dil Kurumu “Hiçbir şeyde kararlı olmayan veya konudan konuya geçiveren (kimse), yeltek, gelgeç ” yanıtını verir.

You might be interested:  Pediatrik Ne Demek? (Question)

Şuh bakışlı ne demek?

Şuh bakışlar ne demek? Neşeli, canlı, hareketli, şen, kıvrak: “ Şuh kahkaha.” “ Şuh bakış.” Kaç kerre senin sîne-i şûhunda bayıldım (Hüseyin Sîret).

Tekamül ettirmek ne demek?

Tekamül sözcük anlamıyla gelişme, olgunlaşma, evrim anlamına gelmekte olup, farklı alanlarda farklı ve özelleşmiş anlamlarda kullanılan bir terimdir.

Kardelen güneşi görünce ölür mü?

Kardelen çiçeği etrafındakilerin anlatımı ile daha önce hiç görmediği güneşe aşık olur. Güneşi gördüğünde canından olabilmenin hüznü vardır bir de içinde. Kardelen güneşi görmek için can atarken bir anda karın içinden kafasını çıkarır ve güneşi görür ancak, canından olur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *