Hemdem Ne Demek?

Hemdem canciğer olmak, çok yakın dost yoldaş olmak anlamına gelmektedir. Dem nefes, can, zaman anlamına gelmektedir. Hemdem olunan kişi ile aynı zamanda yaşamak, aynı nefesi almak, bir can olmak anlamına gelmektedir.

Yar’ı hemdem ne demek?

birlikte manasındaki hem kelimesiyle nefes manasındaki dem kelimesinin birleşimi. yar ile hemdem olunmasıysa; aynı nefesi soluma sonucu karşılıklı benlik erimesiyle benden bize varış, vuslata vasi olma halidir.

Farscada hemdem ne demek?

Farsçada ‘hem’ kelimesi ‘birlikte’, ‘dem’ kelimesi de ‘nefes’ anlamına gelir. Yani hemdem olmak birlikte nefes almak…”

Dem olmadan hemdem olunmaz ne demek?

DEM ALMAK! DEM ALAMAMAK! Hemdem olmak demek, canciğer arkadaş olmak demektir. Dem; soluk, nefes, zaman anlamına gelmekle, hemdem olmak, yani canciğer arkadaş olmak demek, aynı nefesi, aynı soluğu almak, aynı zamanı yaşamak demektir.

Mübreme ne demek?

sf. esk. Çok gerekli olan, kaçınılmaz, vazgeçilmez.

Hemdem aşk ne demek?

Hemdem olmak, iki ve daha fazla kişinin birbiri ile dost olması, sırdaş olması, birlikte vakit geçirip, bir birlerinin halinden anlar hale gelmelerini ifade etmektedir.

Divane gezmek ne demek?

Divane olmak: Aklı başından gitmek.

Eski Türkçe dost ne demek?

ahbab / ahbâb / احباب Dost. Sevilen dostlar. Sevilenler.

You might be interested:  Serhat Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Kadirşinas biri ne demek?

Kadirşinas kelimesi kıymet bilen, değer veren ve verilen değerin farkında olan kişilere denir. Kısa anlamı değerbilir olarak vurgulanıyor.

Canmana ne anlama gelir?

“Canmânâ” ne güzel bir kelime. Eski zamanlarda insanlar sevdiklerine karşı kullanırmış. Anlamı; hayatı anlamlı kılan, hayatımın anlamı. canından bir parça olan demek.”

Dem vakti ne demek?

Nefes ve vakit anlamına gelen bir tasavvuf terimi.

Farsçadan dilimize geçmiş bir kelime hemdem hangi manaya gelir?

hemdem. Dilimize Farsçadan geçmiştir. ‘Birlikte’ anlamına gelen hem ile ‘nefes’ anlamına gelen dem kelimelerin… Bilgelik alıntıları, Ilham verici sözler, Deyişler.

Şikemperver kelimesi ne anlama gelir?

Şikemperver bir sıfattır. Anlamı; boğazına düşkün, yemek yemekten zevk alan, yemek yemeyi seven kişiler şeklindedir. Şikemperver kelimesi etimolojik açıdan incelendiğinde ise şikem kelimesi karın anlamına gelirken, perver kelimesi de besleyen anlamına gelir.

Mübrem ne demek Osmanlıca?

mübrem / مبرم Kaçınılmaz olan. Vazgeçilmez olan. Acele yapılması lüzumlu bulunan. Elzem.

Kader i Mübrem ne demek?

” mübrem kader ” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. ne yapılırsa yapılsın değişmeyecek kaderdir. bunun Allah’ın izniyle değişebileni ise muallak kader dir.

Müstacele nedir?

Acele yapılması lüzumlu olan, çabuk yapılması gereken. Osmanlıca’da yazılışı: müsta’cel. Acele.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *