Güverte Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Güverte nedir kisa?

Güverte; gemilerde gövde, depo ve kamaraların üzerini kaplayan, sabit, sert malzemelerden inşa edilmiş yüzey. Gövdenin üzerini yatay düzlemde bir çatı gibi kaplayan ve geminin yapısını güçlendirmenin yanı sıra çeşitli iş ve görevlerin gerçekleştirildiği geniş yüzeye “ana güverte ” veya “üst güverte ” denir.

Güverte ne demek TDK?

Guverte ne demek TDK? a. (güve’rte) den. Gemide ambar ve kamaraların üstü: “Vapurlar geçer bomboş güverteleri / Bomboş uzanan denizin üstünde” -N. Cumalı.

Güverte alanı ne demek?

Güverte (denizcilik) gemide ambar ve kamaraların üstü. Gemideki gezilebilecek açık alan.

Güverte hangi dil?

İtalyancadan Türkçeye geçmiş olan güverte kelimesi bir denizcilik terimidir.

Güverte Bölümü ne iş yapar?

Güverte Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir? Güverte bölümü mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler deniz nakliyat şirketleri, gemi tasarımı atölyeleri, kamu ve özel tersanelerde, liman ve liman işletmelerinde görev alırlar.

Geminin güvertesi neresidir?

Borda, bir geminin yan kısmı, bir savaş gemisinin bir tarafında bulunan top bataryası; ya da deniz savaşındaki koordineli ateş anlamına gelir.

Volkan ne anlama gelir?

Volkan ismindeki volkan kelimesi herkesin tahmin edeceği gibi yanardağ anlamına gelmektedir. Güçlü, kuvvetli ve patlamaya hazır anlamlarını içermektedir. Volkan ismini kullanan kişiler genellikle güçlü karakterlere sahiptirler. Volkan kelimesinin kökeni ise Farsçadan gelmektedir.

You might be interested:  Doktrin Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Ufku ne anlama gelir?

Ufku ne demek TDK? sf. İleriyi görebilen, bakış açısı geniş olan (kimse).

Tokmak neye denir?

Türk Dil Kurumu’na göre tokmak kelimesinin sözlük anlamı, ‘Kapı veya davul ile beraber farklı alanları çalmak adına kullanılan parça,’ şeklinde öne çıkmaktadır. Aynı zamanda topuz olarak da bilinir.

Gemi adamı ne kadar maaş alır?

Bilinen ortalama bir kamarot maaşı, 4.290 TL, bilinen en yüksek kamarot maaşı, 6.000 TL, bilinen en düşük kamarot maaşı ise 2.600 TL olarak günümüzde sıralanmıştır.

Gemi güverte elemanı ne iş yapar?

En önemli görevleri limanda ve seyirde makine dairesinde vardiya tutmaktır. Vardiyasında makineleri temizlemek, yağlamak, çalışan makinelerin sıcaklık ve basınçlarını kontrol etmek, skavenç mahallerini ve manifoldları temizlemek, gemiye gelen makine malzemelerini taşımak, yerleştirmektir.

Güverte Zabiti ne iş yapar?

Güverte Zabiti, geminin güvenliği ve güvenliğinden ve gemideki mürettebatın refahından sorumludur. Kendisinden üst pozisyonda olan gemi kaptanının (1.ve 2. Kaptan) talimatları yönünde görevlerini yaparlar. Köprü üstünü yani geminin kumanda merkezini göreve hazırlarlar.

Gemide Foundation ne demek?

ingilizce foundation kelimesinden türkçeye alınmış bir kelimedir. türkçe karşılığı temel olsa da gemiciler buna faundeyşın demeyi uygun görmüş. bu şekilde de türkçeye yerleşmiş. gemicilik dilindeki anlamı bir makineyi zemine sabitlemeye yarayan donanımdır.

Parampet ne demek?

Parampet: Güverte kenarlarında yüklerin ve insanların denize düşmemesi ve dalgaların güverteye fazla gelmemesi için yapılan gemiyi tamamen saran dik levhalara denir.

Kamarot nedir ne demek?

Kamarot, belirli ücret karşılığında gemilerde yolcu ve mürettebatın hizmetine bakan kişilerine denir. Yolcu gemilerinde ya da yük gemilerinde kamarot olmak için farklı niteliklere sahip olmak gerekebilir. Kamarotlara gemi adamı da denilmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *