Gundi Ne Demek?(Çözünme)

Kürtçe gundi ne demek?

kürtçe’de “köylü” anlamına gelir ama daha çok küçük hesaplar peşinde koşan, köylü kurnazlığı yapan kişler için “sıfat” olarak kullanılır

Argoda gundi ne demek?

Gundi, köylü demek.

Gundi ne demek TDK?

Gundi kelimesi Türkçe’de “köylü” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) gundî “köylü” sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Kürtçe (Kurmanci) gund “köy” sözcüğünden türetilmiştir. Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Gundi kelime kökenini göstermek için tıklayın.

Tırrek kürtçe ne demek?

son günlerde kullanılan ve baya yaygınlaşmış bir kelime olan tırrek, sözcük olarak salak, odun kafalı gibi anlamlar içerir. doğuda kürtler çok kullanır, özelikle diyarbakır da ezelden beri kullanılan bir kelimedir. bir kahvehanenin önünden geçerken bile bu kelimeyi duyabilirsiniz. korkmak anlamında kullanılır.

KUZI Keri ne?

kürtçe “eşeğin amı” manasına gelir. ayrıca gündelik hayatta, hoş olmayan durumları anlatmak için kullanılır. misal: “dün gece çok içtim, baya kuzi keri oldum” gibi.

Keko ne demek?

Keko kelimesi Türkçe’de “ağabey (hitap şekli)” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) keko “ağabey (hitap şekli)” sözcüğünden alıntıdır. Keko kelimesi tarihte bilinen ilk kez “aptal, bön” c (1968): Keko ‘lar Keko ‘lar (kardeşler kardeşler) durun.. eserinde yer almıştır.

Farsça gundi ne demek?

Kürtçe (Kurmanci) gundî “köylü” sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Kürtçe (Kurmanci) gund “köy” sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) gund “1. topluluk, top, 2. ordu” sözcüğü ile eş kökenlidir.

You might be interested:  420 Ne Demek? (Question)

DIZO demek ne demek?

özellikla istanbul varoşlarında kullanılan günlük konuşmalarda hırsız kelimesinin argo karşılığı olarak kullanılan sözcük.

Kunde kürtçe ne demek?

Kürtçede Kunde Ne Demek? Kürtçede ‘ kunde ‘ veya ‘qunde’ ise yine bir küfür olup yine ‘g*t veren’ anlamına gelmektedir.

Çorum dilinde gobel ne demek?

corumun kuzeyinde kalan samsun, kastamonu, sinop gibi yerlerde anasi babasi belli olmayan erkek cocuk; yozgat, kirikkale ve cankiri gibi yerlerde de gicik olunan erkek cocuk manasina geliyormus.

Kurmanci ne demek?

Kurmançça veya Kuzey Kürtçesi, (Kurmançça (Latin): Kurmancî / (Arap-Fars Alfabesi: کورمانجی / (Kiril) ) İran dillerinin Kürt dilleri alt kolunda yer alan bir dildir. Kürtler tarafından en fazla konuşulan dildir.

Tırrek küfür mü?

Tırrek kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüklerinde belirli bir anlamı bulunmuyor. Halk arasında yayılan bir kelimenin korkak anlamına geldiği söylentisi bulunuyor.

Çük çük ne demek?

Çük kelimesi Türkçe’de ” küçük değnek, sopacık” anlamına gelir.

Tırsak ne demek TDK?

yüreksiz kişi sıfatı. sadece kaba kuvvetden değil, laf dalaşındanda kaçar. korkak.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *