Gerizekalı Ne Demek?(Çözünme)

TDK ya göre, gerizekalı Aklı, gerçeği görüp ona göre davranmaya elverişli olmayan, anlayışı kıt anlamına gelmektedir.

Gerizekalı kelimesi küfür mü?

hakaret sıfat gibidir, küfür ise daha çok fiil gibidir. örnegin birine hayvan, öküz, inek, yalancı aptal, gerizekalı, piç, içimizdeki irlandalı vs dersek bunlar kompile hakaret olur. çünkü olayın içinde bir fiil, eylem, hareket yok. küfür etmek tasvip etmediğimiz bir davranıştır.

Geri zekalı mı gerizekalı mı?

“ Geri zekalı mı?” yoksa “ Gerizekalı mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Gerizekalı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Geri zekalı şeklinde olmalıdır.

Neden geri zekalı?

Çocukluk travmaları, ağır psikolojik sıkıntılar, kafa travmaları, sarılık, bulaşıcı çocuk hastalıkları ve psiko-sosyal faktörlerin de zeka geriliğine neden olabildiği bilinmektedir.

Gerzek neyin kısaltması?

sıf. (geri zekâlı’dan kısaltma yoluyle) argo. Geri zekâlı.

Salak küfür mü hakaret mi?

Küfür veya sövgü, hoş olmayan, kırıcı, incitici ve görgüsüz, mahalle ağzının kullandığı sözlerdir. Örneğin: Salak kelimesi 1980’li yıllara kadar en adi ve büyük bir küfür sayılırken şimdi günümüzde o kadar da etkili bir kelime değildir ve küfrün derecesi kişiden kişiye değişebilir.

Domal ne demek anlamı?

i. (< domal -an) Yerden 10 – 20 santim derinde yumrular hâlinde yetişen, yenebilir asklı mantar, yer mantarı, domuz elması, keme.

You might be interested:  Külfet Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Yer altında nasıl yazılır?

9. Somut olarak yer belirten alt ve üst sözleriyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır: deri altı, su altı, toprak altı, yer altı (yüzey); böbrek üstü bezi, tepe üstü (en yüksek nokta) vb.

Sağ ol nasıl yazılır?

TDK sitesinde sözlükten arama yaptığımızda ” Sağol ” kelimesi sözlükte bulunmamaktadır. TDK ‘da kelimenin doğru yazımı ” Sağ Ol ” şeklinde yazılır. İyilik, yardım veya hoşa giden bir davranış karşısında `çok yaşa, teşekkür ederim` anlamlarında söylenen bir söz.

Sana ne nasıl yazılır?

Ne kelimesi sen, ben, biz gibi zamirlerle kullanıldığında ayrı yazılır. Bu nedenle kelimenin bitişik yazılması hatalıdır. Not: Kalıplaşmış ifadelerden biri olan sana ne kelimesi cümlenin sonunda yer alıyorsa sonuna soru işareti konmalıdır.

Geri zekalı kime denir?

TDK ya göre, gerizekalı Aklı, gerçeği görüp ona göre davranmaya elverişli olmayan, anlayışı kıt anlamına gelmektedir.

Gerizekalı adam ne demek?

zekasi yasitlarinin ortalama zeka seviyesinden geride kalmis olan. gerizekalı olabilmek için,önce az da olsa bir zekaya sahip olmak lazım ki ileri ya da geri olma durumu sözkonusu olabilsin!

Salak insan kimdir?

Salak Nedir Anlamı? ( Giyinişinden, konuşma ve davranışlarından seviyesiz, dengesiz ve saf olduğu anlaşılan (kimse).

Gerzek kime denir?

Bön, şaşkın kimse, ahmak, andavallı.

Gerzek lafını kim buldu?

Kelimeyi dilimize kazandıran ise geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan usta oyuncu Ayşen Gruda

Zevzek ne anlama gelir?

Dilimize Arapçadan geçmiş olan zevzek kelimesi sefih sözcüğünden türetilmiştir. Sefih, zamanının çoğunu eğlenerek geçiren ve hiçbir şeyi ciddi almayan kişi demektir. Zevzek ise en ciddi konularla bile dalga geçen, mantıklı düşünmekten ve hareket etmekten uzak olan kimse anlamına gelir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *