Gadasını Aldığım Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Gada kelimesi, suç, günah ve dert anlamına gelir. Gadasını aldığım sözü de derdini ben alayım, ben çekeyim, sen mutlu ol manasında kullanılan bir deyimdir. TDK’ya Göre Gadasını Almak Ne Anlama Gelir? TDK’ya göre gadasını almak, bir kişinin günahını ve suçunu üstlenmek demektir.

Gada hangi yöreye ait?

Kayseri Şivesi – Kayseri. Açıklama: Gadasını aldığım: “Günahların, dertlerin, kederlerin ve acıların hep benim olsun; yeterki sen üzülme ağlama ve acı çekme ben senin yerine üzüleyim” anlamında tatlı bir söz.

Azerice Gadan alam ne demek?

‘yerine ölmek’, ‘kurban olmak’ anlamlarında bir tabir.

Gadan alam ne demek?

sadece kayseri’ de değil, gaziantep’ de de oldukça kullanılan söz öbeği. kayserili bir arkadaşımın söylediğine göre ” günahını bile alırım senin, o kadar seviyorum seni ” anlamına gelen söz. bende ise ilk duyduğumda böyle birini gıdısından ısıracakmış izlenimi uyandırmıştı. dilber koçarslanlı meşhur etti bu sözü.

Ahıd Kadaki ne demek?

‘ ahid kadak ye ibni’, ‘kadanı alayım oğlum’ demeye gelen arapça deyişmiş ve söz aslında çoğul yapıdaymış. (bkz: gadalarını alırım).

Gadamı alsın ne demek?

Bazı yörelerde ”gadalarını aldığım” şeklinde de kullanılan sözün anlamı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Gada kelimesi, suç, günah ve dert anlamına gelir. Gadasını aldığım sözü de derdini ben alayım, ben çekeyim, sen mutlu ol manasında kullanılan bir deyimdir.

You might be interested:  Akide Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Gada hangi dilde?

Farsça gadā گدا “fakir, dilenci” sözcüğünden alıntıdır.

Gadan baa gele ne demek?

senin üzerine gelecek tüm belalar kötülükler bana gelsin, sana siper olayım anlamında kullanılan bir cümledir.

Kele Kele ne demek?

adana merkezinde de kullanılan bir hitap tarzıdır. daha çok serzeniş/hayıflanış veya ısrarlı teklif anlamı içerir. erkeklere karşı kullanılmaz.

Hossik ne demek?

(halk ağzı) (Gaziantep ağzı) Yaramaz, uslu durmayan (kimse). (halk ağzı) (Gaziantep, Adana ağzı) Dalkavuk.

Gade ne demek?

Bedeni yumuşak olan kadın.

Ahdinizi yerine getiriniz ne demek?

Ahd, masdar olarak, “bir şeyin yerine getirilmesini emretmek, tâlimat vermek; söz vermek” mânalarına geldiği gibi, isim olarak, “emir, tâlimat, taahhüt, antlaşma, yükümlülük, itimat veren söz” anlamlarına da gelir. Ahidde hem yemin, hem de kesin söz verme anlamı vardır.

Ahid ne demek Arapça?

Arapça ˁhd kökünden gelen ˁahd عهِد “1. tanıma, 2. yükümlülük, yemin, söz verme” sözcüğünden alıntıdır.

Sannora ne demek?

kedi anlamına gelen arapça sözcük.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *