Gada Ne Demek? (Question)

Gada ne demek kökeni?

Farsça gadā گدا “fakir, dilenci” sözcüğünden alıntıdır.

Gada ne demek Osmanlıca?

Osmanlı TürkçesiDüzenle (Gazâ) (Gadat. C.) Dağ armudu ağaçları. Dikenli ağaçlar. * Ateşi uzun müddet devam eden seksek ağacı.

Gada hangi yöreye ait?

trabzonlu kişilerce gadam olarak kullanılır. iç anadolu’da sikça kullanilan kelimedir. elazığ yöresinde, derdin kederin bana gelsin anlamında bir kelimedir. ayrıca bir seslenme şeklidir.

Gadha ne demek?

dert yada hastalık anlamında.

Elazığ Gadan alam ne demek?

elazığ yöresinde de söylenen ”dertlerin tasaların bana gelsin” anlamında kullanılan yerel bir söyleyiştir.

Kadam ne demek?

Kadam (veya gadam); kardeşim, arkadaşım demektir. Öz türkçedir.

Gadamı alsın ne demek?

Bazı yörelerde ”gadalarını aldığım” şeklinde de kullanılan sözün anlamı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Gada kelimesi, suç, günah ve dert anlamına gelir. Gadasını aldığım sözü de derdini ben alayım, ben çekeyim, sen mutlu ol manasında kullanılan bir deyimdir.

Gadasını almak ifadesi hangi anlamda kullanılır?

gadasını almak,günahını almaktır.hatta en yaygın kullnımı “gadan,belan bana gelsin” şeklindedir. bunun da anlamı söylediği kişinin bu dünyada ve öteki dünyada başına gelecek bütün kötülükleri üstüne almak ve onu her iki dünyada da mutlu etmektir. rize ve çevresinde çare olmak, avutmak anlamına gelen bir kelime.

Qadasın ne demek?

sana gelen bana gelsin manasında kullanılan bir kayserili sözüdür. “nörüyon gadasını aldığım?” şeklinde cümle içinde kullanılır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *