Fettan Ne Demek?(Çözülmüş)

Gözleri fettan güzel ne demek?

Gözleri fettan güzel ne demek? 2) cilveli bakisli guzellere soylenilen soz.

Fettan ne demek Osmanlıca?

fettan / فتان / fettân / فَتَّانْ Fitneci. Kurnaz. Fitne çıkaran. Karıştıran.

Çirkef kime denir?

Çirkef Nedir? Çirkef, kelime anlamıyla “pis ve bulanmış su” manası taşımaktadır. Ancak günümüzde bu kelimenin yaygın bir şekilde mecaz anlamıyla kullanıldığına rastlanmaktadır. Bu bağlamda, çirkefin ikinci anlamı “iğrenç ve bulaşıcı kimse ya da şey” olarak geçmektedir.

Şuh bakışlı ne demek?

Şuh bakışlar ne demek? Neşeli, canlı, hareketli, şen, kıvrak: “ Şuh kahkaha.” “ Şuh bakış.” Kaç kerre senin sîne-i şûhunda bayıldım (Hüseyin Sîret).

Gözleri fettan güzel sözleri kime ait?

sözü ve müziği mehmet özbek’e aittir.

Fettah güzel ne demek?

Fettah ismi Allah’ın isimleri arasında yer alırken değişik anlamlar ile ön plana çıkar. – İyilik kapılarını açan. – Mazlumlara yardım edip mümin kurallarını zafere ulaştıran. Bu şekilde önemli ve değerli anlamları ile Müslümanlar arasında en güzel ve en önemli isimler içerisinde gelmektedir.

Nesve ne anlama geliyor?

Neşve, Osmanlı zamanında sevinç ve keyif anlamında kullanılan bir kelime türüdür.

Mazbut kelimesi ne demektir?

– Unutulmamış, hatırda kalmış. – Düzenli, düzgün ve beğenilen.

You might be interested:  Long Ne Demek?(Çözünme)

Kenafir ne anlama gelir?

Kenafir gözlü; bakışlarıyla içindeki kötülüğü hissettiren, düşmanca bakandır. Genelde renkli gözlüler için kullanılan bu tabirdeki kenafir, aslında kinaverdir. Sözcük, Farsça kin ile -aver ekinden türetilmiştir. Kinaver; kin getiren, taşıyandır.

Şirretlik yapmak ne demek?

1- İnsanların iyi niyetlerini suistimal etmek.

Çirkef erkek ne demek?

1. Çoğu zaman günlük hayatta bakarak veya dokunarak anlayamayacağınız, ancak bazı tartışmalarda veya ayrılık aşamasında sizi şoka uğratacak nitelikte erkek çeşidi.

Çemkirmek ne anlama gelir?

Çemkirmek kelimesi anlamı birine karşı gelmek ve kesik kesik köpek havlama sesi olarak geçmektedir.

Argoda şuh ne demek?

Mutaassıp ve utangaç olmayan kadınlara şuh denir. Her iki kelime de özgürlüğüne düşkün, baskın karakterli kadınları tanımlamak için kullanılır.

Şuh ses ne demek?

arapça şehvet kelimesiyle ses ve anlam benzerliği olan ama aslında akrabalığı olmayan farsça kelime. farscada orjinali “şux” olan kelime, turkcede ‘x’nin ‘h’e donusmesi sonucu bu yapiyi almistir. farscadaki anlami sakaci ve mutludur ama turkceye sehvetli ve asiri samimi anlamlariyla gecmistir.

Şuh kahkahalar atmak ne demek?

hayvani kahkaha ile arasında ince bir çizgi olan kahkaha türüdür, ancak şuh bir kadın ya da şuh karakterli kadın bu kahkahayı atabilir. atılmasının ardından etraftakilerin bakıp o mana dolu bakışları attıkları kahkaha türüdür.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *